Záhada hlavolamu. Město Loket neví, kdo mu sestavoval rozpočet na Dvoranu za téměř 100 milionů

dvorana

Loket – Až mystická debata se rozjela na čtvrtečním zasedání zastupitelstva v Lokti. Jedním z témat byla probíhající oprava Dvorany, budoucí kulturní mekky města Lokte. Jak vyplývá z diskuse, vedení města, přítomní zastupitelé ani projektant neví, kdo sestavoval rozpočet na její rekonstrukci za více než 97 milionů korun. Do čísel v rozpočtu tak podle vyjádření vedení města zřejmě někdo před vyhlášením veřejné zakázky zasahoval. Jen se neví kdo.

„Od roku 2014 do zadání veřejné zakázky v roce 2018 proběhly nějaké změny, hledejme nebo nehledejme viníka. Ale teď jsme převzali rozpočet a na stavbě řešíme vyjádření projektanta, že to není jeho rozpočet,“ řekl starosta Petr Adamec. V rozpočtu prý došlo i k vypuštění některých položek.

„Kdyby bývalá rada odtajnila svého rozpočtáře, který připravoval rozpočet do soutěže a my ho měli v ruce…, tak ho zaplatím, zaúkoluji a dostanu objektivní rozpočet. Ten člověk je utajen, neexistuje,“ uvedl místostarosta Lokte Jan Hadrava. Ten prý hovořil o Dvoraně s bývalým vedoucím správy a majetku v době jeho odchodu z loketského úřadu. „Ptal jsem se ho na tyto věci. On mi řekl: ‚Dvoranu si řešili nahoře‘ (Hadrava ukázal na starostovskou kancelář, pozn. redakce). Tady v té kanceláři, nikoli on. A byl z ní doopravdy dosti nešťastný,“ sdělil Hadrava.

Bývalí radní o zmiňovaném rozpočtu podle svých slov nic nevěděli. „Já jsem neviděl žádný, bohužel. Dával se položkový rozpočet, ale ne naceněný,“ reagoval Lubomír Stehlík.

„Vy musíte mít naceněný rozpočet, protože je tam cena, která se dává do soutěže. To jako rada, jestli jste neudělali, tak je to veliká chyba. Prostě vám někdo udělal rozpočet a my nevíme kdo,“ řekl Hadrava.

Bývalý místostarosta Petr Zahradníček odkázal vedení města na bývalého starostu Zdeňka Bednáře. Ten se čtvrtečního zasedání nezúčastnil. „Měnil se tady šéf správy a majetku. Já těmhle věcem nerozumím. 100 milionů je zajímavá věc, kterou jsme sledovali. Ale teď, Honzo, vybalíš tuhle informaci a bývalý starosta tady není. Proč mu nezavoláš, nebo se ho nezeptáš?“ podivoval se Zahradníček.

„Zmizeli tady lidi, zpřetrhala se kontinuita, za což máte částečně podíl vy, a já jsem na to upozorňoval, že jste si měli nechat někoho z města na své straně, aby s vámi komunikoval, že to nejde úplně z čisté vody,“ doplnil ho zastupitel Patrik Stangar.

Na něj zareagoval zastupitel Karel Smolík. „Minulé období, když byl Zdeněk Bednář starosta, tak Patrik Stangar byl jeho pravá ruka. Do všeho viděl. Pochybuji, že Patrik neprobíral Dvoranu za 100 milionů, aniž by mu něco uniklo. Neexistuje!“ řekl Smolík.

Jeho slova však Stangar odmítl. „Kapacitu mám jen jednu. Není to o tom, že bych byl schopný pojmout všechno. Rozpočet na Dvoranu šel úplně mimo mě. Mně stačilo, že mi bylo předloženo, že je v takové výši a měl jsem v to plnou důvěru i v celou ideu, jak byla koncipována,“ prohlásil Stangar.

Dle stavebního harmonogramu by Dvorana měla být hotova v březnu 2021. Úvěr, který si město na její opravu vzalo u Komeční banky, bude splácet 20 let, tedy až do 31. března 2038. Roční splátka je více než 5 milionů korun.

KRISTIÁN ŠUJAN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree