Porcelánová školička je hitem v Karlovarském kraji, provoz návštěvnického centra je soběstačný

škola_habartov

Návštěvnické centrum Thun 1794 bylo skromně otevřeno 23.5.2013. Na počátku šlo o okruh výrobou, kdy byli klienti vítáni na vstupní vrátnici. V témže období se otevírá v prostorách dekoračního oddělení i Porcelánová školička, jejímž základem jsou lavice a židle ze ZŠ Nová Role spolu s původními dekoračními stoly porcelánky.

Již v průběhu roku 2013 navštívilo centrum prvních 1250 návštěvníků a od počátku je vidět, že největší radost z centra mají děti a jejich rodiče. Návštěvnické centrum Thun 1794 a Porcelánová školička – dekorace vlastního výrobku – se postupně mění v nový hit v Karlovarském kraji.

Později se ukazuje, že by bylo vhodné zkvalitnit zázemí pro narůstající počty návštěvníků. To již bylo jen malý krůček ke zrodu rozvojové myšlenky pod názvem Porcelánová zastávka-centrum služeb pro turisty, jež vzniklo za podpory MMR adaptací prostor bývalé kantýny porcelánky a slavnostně bylo otevřeno již v prosinci roku 2015.

Nyní po 5 letech nepřetržitého provozu jde o cestovatelský zážitek, který si našel své stabilní postavení mezi ostatními produkty industriální turistiky v České republice a střední Evropě a můžeme směle konstatovat, že našich služeb využilo přes 40 tisíc návštěvníků z více než 20 zemí světa od Peru až po Thajsko.

Celý produkt se stal také významnou naučnou a tvůrčí aktivitou, a to zejména pro školy z Karlovarského kraje, ale pravidelně nás navštěvují školy a studenti z Plzně, Českých Budějovic, Olomouce, Prahy a celé řady dalších českých měst. „Rostoucí zájem v poslední době zaznamenává centrum také od škol ze sousedního Německa,“ říká Růžena Dolinová, koordinátorka Návštěvnického centra Thun 1794.

Návštěvnické centrum je významným turistickým cílem pro řadu Evropanů, klienti jezdí ze Slovenska, Holandska, Dánska, Francie, Litvy nebo Slovinska, což je takovou drobnou informací, že náš kraj začínají kromě německy a rusky hovořících klientů navštěvovat klienti napříč celou Evropou. Podíl je v současné době cca 75 až 80 % tuzemských klientů, mezi 20 až 25 % přijíždí ze zahraničí.

Na podporu propagace centra vydává provozovatel Archa Loket z.s. v úzké spolupráci se společností Thun 1794 a.s. také vlastní noviny pod názvem Express.

Centrum poskytuje průvodcovské služby ve čtyřech základních jazycích v češtině, němčině, ruštině, angličtině k dispozici máme i audio průvodce, který vznikl za podpory státní agentury CzechTourism.

Po celou dobu provozu centra dochází k neustálému zkvalitňování služeb pro klienty, a to především zlepšováním infrastruktury centra, v poslední době byly výrazně inovovány prostory Porcelánové školičky a právě v těchto dnech se dokončuje nová vstupní brána návštěvnického okruhu v prostorách původní vzorkovny, dle slov generálního ředitele společnosti Vlastimila Argmana „se brána zaměří zejména na informace o společnosti Thun 1794 a.s. a na porcelánové tvary, které se vyrábí v Nové Roli.“ V Nové Roli se porcelán vyrábí od roku 1921, tedy v roce 2021 tomu bude již 100 let a právě zde se podařilo vybudovat prakticky nejmodernější porcelánový závod (fabriku) v České republice.

Vstřícnost vedení společnosti a zaměstnanců porcelánky a unikátní porcelánová výroba prezentovaná angažovanými průvodci. To vše vytváří základní stavební kameny Návštěvnického centra Thun 1794, které od počátku provozuje Archa Loket, která se v roce 2015 transformovala na zapsaný spolek.

V současné době je faktem, že provoz centra se pomalu stává soběstačným, bez určité podpory společnosti Thun 1794 a.s. by se jistě stále neobešel, ale centrum není provozně závislé na veřejné podpoře. To považujeme za největší ekonomický úspěch celého projektu.

Jaroslav Dolina

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree