Zastupitelé v Lokti odklepli úvěr 100 milionů, město ho bude splácet 20 let

dvorana

Zastupitelé v Lokti ve čtvrtek odpoledne schválili přijetí úvěru ve výši 100 milionů na opravu historické budovy Dvorany v centru města a další investiční akce. Doba trvání úvěrové smlouvy od Komerční banky je na 20 let, doba čerpání úvěru 3 roky a fixní úroková sazba 1,95 %. Ročně bude město splácet více než 5 milionů korun. Doba trvání úvěru je od 1. 1. 2019 do 31. 3. 2038, tedy 20 let. Peníze hodlá město použít na kompletní opravu zchátralé Dvorany. 

Dvorana byla prodána po listopadu 89 v malé privatizaci, která se v tomto případě ovšem nepovedla – nový majitel si vzal tehdy úvěr z banky, ale nic neinvestoval, neplatil a především nechal budovu chátrat. „Bohužel byla taková doba. Městu se podařilo alespoň v roce 2002 postupně zdevastovanou budovu získat zpět a několikrát požádalo o dotaci na její obnovu, ať už se mělo jednat o multikulturní centrum, nebo se uvažovalo třeba i o lázních s rašelinou,“ vzpomíná místostarosta Petr Zahradníček.

Kromě jednoho případu, kdy město získalo zbytek nerozdělených dotačních prostředků ve výši zhruba 17 miliónů korun, což bylo tehdy městem odmítnuto, protože rozpočet opravy přesahoval 100 miliónů korun, s jinými žádostmi neuspělo. „Přesto, nebo právě proto, jsme se rozhodli v minulých letech, že už nemůžeme dále čekat a že je třeba něco dělat,” uzavírá Zahradníček.

KRISTIÁN ŠUJAN

2 Responses to Zastupitelé v Lokti odklepli úvěr 100 milionů, město ho bude splácet 20 let

 1. Filip Prekop napsal:

  Dobrý den,
  proč v textu není uveden odkaz na existující a veřejně přístupné video ze zatupitelstva (https://www.youtube.com/watch?v=2GP_WOoofoA)? Chápu, že jste si zvolil pouze jedno z témat – 100 mil. úvěr, i tak postrádám jeho objektivní představení, které by mělo být pro každého, kdo se vydává za novináře samozřejmostí.
  Vaše pojetí je jednostrané a zatajujete existenci hned několika zásadních aspektů věci, které zde aktéři vášnivě diskutovali. Například vůbec nezmiňujete rozpor o výklad památkového zákona č. 20/1987 Sb, odst. 7, §14, stavu projektové připravenosti akce, nejasnosti ohledně konečného využítí objektu nebo, že prostředky mají být čerpány i na další (nespecifikované) stavební projekty.
  Váš text považuji přinejmenším za neseriózní a poplatný vládnoucí garnituře.

  • Kristián Šujan napsal:

   Dobrý den, pane Prekope,
   děkuji za Váš názor, v novinářské tematice jste ale evidentní laik, jinak byste věděl, že jde o tzv. flešku, kterou například vydává i ČTK, kde je vždy pouze ta nejzákladnější informace bez backgroundu. Není vůbec důvod nic zatajovat, když je záznam veřejný. Jinak děkuji za odkaz, který jsem sem chtěl dát, bohužel jsem se k tomu ještě z časových příčin nedostal. Už jste to ale udělal za mě. Hezký den. Kristián Šujan.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree