Loket zvažuje úvěr 100 milionů na opravu chátrající budovy Dvorany

dvorana

Loket – Záchranu historické budovy Dvorany v centru Lokte bere zdejší radnice vážně. Město má zhotovenou projektovou dokumentaci a už na jaře 2018 plánuje vyhlásit výběrové řízení na kompletní rekonstrukci Dvorany.
“Chceme podat žádost do vládního programu „Restart“, kde by měla být zařazena nově i obnova nevýrobních brownfieldů, tedy nejenom opuštěných výrobních areálů, ale i právě takových objektů, jako je Dvorana. Tady jsme připraveni, okamžitě, jak to vláda na jaře tohoto roku odsouhlasí, žádost podat,“ říká starosta Lokte Zdeněk Bednář s tím, že v případě neúspěchu bude mít město na stole všechny variantní kroky pro co možná nejrychlejší záchranu Dvorany. Jednou z nich je i možnost úvěru.

21368839_1554302584632155_1040380572187327690_o
“Poptali jsme několik finančních ústavů na úvěrové podmínky. Jde o úvěr ve výši zhruba 100 miliónů korun,” říká starosta Lokte Zdeněk Bednář. Pro porovnání, celkový roční rozpočet města Loket se pohybuje zhruba ve výši 75 milionů.

PŮJČKA PŘED VOLBAMI?
“Všechny varianty předložíme zastupitelstvu. A bude pouze otázkou odvahy, šíře podpory a především zodpovědnosti každého ze zastupitelů, zda-li pár měsíců před komunálními volbami zavážou své následovníky k tak vysoké investici. Za vedení města můžeme prohlásit, že jsme k takovému kroku připraveni, ale s vědomím zachování dalších investic, jako jsou opravy komunikací, vybudování parkovišť, nebo pokračování rekonstrukce školy. Jsme prvním vedením města od listopadu 89, které opravdu začalo s faktickou stavební záchranou Dvorany, a jsme připraveni ji dokončit,” dodává Bednář.

PRIVATIZACE, KTERÁ SE NEPOVEDLA
Dvorana byla prodána po listopadu 89 v malé privatizaci, která se v tomto případě ovšem nepovedla – nový majitel si vzal tehdy úvěr z banky, ale nic neinvestoval, neplatil a především nechal budovu chátrat. „Bohužel byla taková doba. Městu se podařilo alespoň v roce 2002 postupně zdevastovanou budovu získat zpět a několikrát požádalo o dotaci na její obnovu, ať už se mělo jednat o multikulturní centrum, nebo se uvažovalo třeba i o lázních s rašelinou,“ vzpomíná místostarosta Petr Zahradníček.

Kromě jednoho případu, kdy město získalo zbytek nerozdělených dotačních prostředků ve výši zhruba 17 miliónů korun, což bylo tehdy městem odmítnuto, protože rozpočet opravy přesahoval 100 miliónů korun, s jinými žádostmi neuspělo. „Přesto, nebo právě proto, jsme se rozhodli v minulých letech, že už nemůžeme dále čekat a že je třeba něco dělat,” uzavírá Zahradníček.

KRISTIÁN ŠUJAN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree