Porcelánový den v česko-bavorském příhraničí v roce 2017 byl i trošku loketský

porcelan_vary

V karlovarském Grandhotelu Pupp se vydařil 8. září hlavní projektový den společné česko-bavorské aktivity pod názvem Porcelán v česko-bavorském příhraničí v roce 2017.

Ve velkém sále Grandhotelu se až do neděle 10. září prezentovaly významné středoevropské porcelánové značky, a to:
ze sousedního Bavorska – to byl Rosenthal, jehož kolekci nových tvarů váz Falada a Sguall přiblížil Michael Rambol s Outlet centra v Selbu, dále se mohli návštěvníci potkat se značkou Dibbern, pod kterou se vyrábí tenkostěnný porcelán čínského tipu. Atraktivní prezentaci předvedla i značka Walküre, která do Karlových Varů přivezla známou karlovarskou konvici, která je předchůdcem prvního kávovaru. Za českou stranu nechyběly porcelánové stálice, zejména pořadatel Porcelánových slavností značka Thun 1794 s tvary EYE,LOOS a Marie Louise, kterou doplnil závod Concordia tvarem Bernadotte, porcelán pro profesionály představil karlovarský G-Benedikt, porcelán z Louček Rudolf Kämpf prezentoval porcelán v odstínu slonová kost, celou výstavu excelentně doladil prezentací nového a velmi technologicky náročného dekoru na tvaru Galaxie samostatný ateliér JM Lesov.

„Velice nás těší zájem o porcelánové slavnosti ze strany významných českých a letos i bavorských porcelánových značek, které se potkali na výstavě ve Velkém sále v karlovarském Grandhotelu Pupp u příležitostí konání letošního již 23. ročníku porcelánových slavností,“ prohlásil generální ředitel společnosti Thun 1794 a.s. Vlastimil Argman.
Dekoratéři Ladislav Tkáč a Michael Rambol předvedli ukázku špičkové dekorace porcelánu právě na společné výstavě věnované česko-bavorskému porcelánu. Pozornost odborné veřejnosti a studentů si vysloužil v dopoledních hodinách zaplněný odborný seminář. Na přednášce Wolfganga Schillinga se posluchači mohli dozvědět více o značkách a porcelánové výrobě našich sousedů v 19. a 20. století.

Jan Mergl představil český porcelán identického období. Praktická přednáška Jiřího Laštovičky zase přinesla odpovědi na otázku vývoje designu porcelánu v poválečném Československu. O turisticky atraktivní cestě pod názvem Porzellanstrasse pohovořila skutečná porcelánová legenda již 86letý Dietrich Müller, který se v minulosti vypracoval z běžného pracovníka v porcelánce až na jejího čelního představitele u značky Rosenthal a celou česko-bavorskou aktivitu okomentoval slovy: „Všechno, co spojuje Česko s Bavorskem je dobře“.

Společná tvorba bavila děti ze Selbu, Lokte a Karlových Varů, dekorovalo se obtisky a malováním na porcelán. O celý tvůrčí program se postarala Porcelánová školička Růženky Dolinové z pořadatelského týmu z Archy Loket, celý program doplnil hudební program v sobotu a neděli, rozšířený o soubory z folklórního festivalu, který každoročně hudebně zpestřuje Porcelánové slavnosti.

Jako skvělá se ukázala spolupráce s Illertissenem, kdy zástupci partnerského města vystoupili na pódiu před Grandhotelem Pupp a hrála všem pro radost bavorská muzika. Poděkování patří za zajištění Janě Motlíkové z Lokte a Maxovi Kanzovi z Illertissenu. Projektový partnerem se stalo státní muzeum Porzellanikon, se sídlem v hlavním městě porcelánu, a to Selbu, celé organizace se ujal za německou stranu pan André Zaus, který se podílel i na dekoraci stolů německých porcelánových značek.

Celý projekt je realizován za podpory ze strany Euregia Egrensis, které tyto prostředky uvolnilo z programu Cíl EÚS 2014-2020 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Dispoziční fond.

Jaroslav Dolina

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing