Sadovští jsou nespokojení se silnicí v obci, obrátili se na hejtmanku Vildumetzovou

silnice-kaolin

V obci Sadov na Karlovarsku jsou někteří obyvatelé nespokojení se stavem místní silnice. V otevřeném dopise se proto obrací na hejtmanku Janu Vildumetzovou s žádostí o pomoc.

Otevřený dopis
Věc: Nebezpečný úsek silnice 22129 v obci Sadov – Podlesí
Vážená paní hejtmanko,
Obracíme se na Vás s prosbou o řešení nebezpečné dopravní situace v obci Sadov na úseku krajské silnice 22129 mezi Otovicemi a Podlesím, konkrétně v zatáčkách při vjezdu do obce ve směru od Otovic (viz. Příloha). Bohužel aktuální vedení obce o problému nechce slyšet a k celé věci se točí zády, obrátili jsme se tedy na Vás, jako na nejvyšší možnou instanci Karlovarského kraje.
V současné době se v tomto úseku pravidelně stávají, ať už lehčí dopravní nehody, které obvykle nejsou uvedeny v žádné statistice dopravní nehodovosti, ale také vážné nehody s obětmi na životech. Je otázkou času, kdy dojde ke zranění či usmrcení některého z chodců, především dětí, kteří využívají blízké autobusové zastávky umístěné za horizontem a díky absenci chodníku musí volit cestu po krajnici úzké a nebezpečné silnice.
Významným faktorem, který přispívá k rizikovosti celého úseku, kromě nepřiměřené rychlosti (max. 50 km/h), je nedaleká těžba kaolinu a jeho následný transport do plavírny v Sadově. Nákladní automobily převážející kaolin jsou jím neustále znečištěny a při přesunu, zbytky kaolinu odpadávají na veřejnou komunikaci. Především za deště se ze silničního povrchu stává téměř kluziště, na které nejen neznalí řidiči nejsou připraveni.
Dalším faktory, které zvyšují nebezpečí střetu jsou dva nepřehledné výjezdy –první z firmy BVD Pece, který byl v nedaleké minulosti opraven a zpřehledněn. Druhý z výše zmíněné fabriky na zpracování kaolinu. Při výjezdu nákladního automobilu o hmotnosti několika desítek tun, však trvá rozjezd o něco déle než u osobního automobilu a díky chybějícímu zrcadlu a možnosti kvalitnějšího rozhledu, riziko střetu v nepřehledném úseku značně roste.

Proto navrhujeme tato řešení:
a) Jako ideální krátkodobé řešení:
1. Výrazné dopravní značení, označující rizikovost úseku a zároveň snížení maximální dovolené rychlosti. Zároveň výrazné označení zatáček.
2. Iniciovat jednání se společností Sedlecký kaolin, a.s. a důrazně požadovat očištění vozů před vjezdem na veřejnou komunikaci.
3. Umístění zrcadel při vjezdu na veřejnou komunikaci.

b) V dlouhodobém horizontu:
1. Vytvoření koncepce pro minimalizace rizika na této části komunikace – rozšíření, narovnání úseku atd.
2. Vytvoření bezpečného přístupu podél veřejné komunikace od zastávky autobusu – tj. dobudování chodníku pro pěší a napojení na stávající úsek.

OTEVŘENÝ DOPIS I S FOTOGRAFIEMI DOSTUPNÝ ZDE!

Za místní obyvatele Petra Valdmanová, Monika Procházková a zastupitel Ing. Šimon Dvořák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree