Loket je perfektní filmová kulisa, zní ve snímku Jaroslava Doliny a SAT 1

hrad-loket

autor: Jaroslav Dolina

Velmi krátce po roce 1989 vyslovil první starosta města Loket Jan Hadrava smělou větu: „Pokud zbytek ČR nechce do Evropy, tak my se jako Loket s Evropou a se sousedním Bavorskem určitě dohodneme.“ Tím byla jednoznačně vyslovena prozápadní demokratická orientace našeho města.

Asi je dobré tuto naši prozápadní demokratickou orientaci občas připomenout, zejména v době hradního „Na stojáka“, kdy se pan prezident jede poradit do Číny, kde se potká s panem Putinem, který mu jistě poradí, jak celé v ČR vyřešit a kterou demisi přijmout.

S totalitou svádíme neustálý boj, ten největší byl bezesporu vyhrán v roce 1945 a jeho dozvuky se nám podařilo překonat až v roce 1989. Dovolte mi tedy připomenou některé okamžiky roku 1945 právě v Lokti.

Co se například událo v Lokti v roce 1945

Jednou ze základní informací jistě je, že nacisté sami kapitulovali 5. května 1945 a Američané 7. května město obsadili a začali postupně dávat věci do pořádku některé okamžiky poválečné doby si dovolím krátce přiblížit opisem textu z loketské publikace vydané u příležitosti 750 výročí od založení města Loket.

úryvky z této publikace:
26. dubna jsem byl náhle odvolán Okresním národním výborem v Plzni a přidělen „k výkonu služby“ u Okresní správní komise v Lokti nad Ohří.
19. května ráno jsme konečně vyjeli. ONV nám na cestu přidělil osobní vůz i s řidičem. Šťastně jsme se dostali až do Bečova a už jsme se chystali odbočit na vedlejší silnici do Krásna a Horního Slavkova, když nás zastavila stažená závora. Střežil ji letitý rudoarmějec se zachmuřeným pohledem. A dbalý předpisů, jak jsme také hned zjistili. A tak místo do Lokte jsme odjeli do Karlových Var hledat komandaturu Rudé armády.
Nezbylo nám, než se obrátit na karlovarský ONV a s pomocí tlumočníka vysvětlit naše poslání na velitelství RA. přijal nás vysoký důstojník, vyslechl nás a nechal nám vystavit nová, trojjazyčná povolení, která nás opravňovala překročit sovětskou demarkační zónu. Všiml jsem si podrobné mapy, která ležela na jeho pracovním stole. Protínaly ji dvě klikaticí souběžné čáry – jedna modrou a druhá červenou pastelkou. Loket ležel v americké zóně.
Příští den nás přivítalo krásné počasí. Vyjeli jsme krátce po poledni. Vzpomněl jsem si na mapu – červená pastelka(sovětská zóna) proťala silnici kousek nad obcí Hory, dvě stě metrů „země nikoho“ a modrá pastelka se zakousla do silnice na Jalovém Dvoře.

Tolik výňatky z publikace k 750. výročí města Lokte. Myslím, že rok 1945 a následná poválečná doba, by si jistě zasloužily z historického hlediska ještě více zpracovat. Jistě, také proto, že by bylo vhodné dohledat autora těchto řádků, jehož poválečný příběh může být pro Loket jistě zajímavý.

V nedávné době mě zaujala informace o rozšíření NATO do Černé hory, kdy smlouva byla podepsána v Montenegru, právě Montenegro si zahrál Loket ve filmu Royal Casino, že by James Bond stál za rozšiřováním NATA a natáčení v Lokti bylo jakousi filmovou předehrou tohoto rozšíření, přesně takhle vznikají konspirační teorie a celé to potvrzuje květnová přítomnost ruského tanku, v tom případě je i přítomnost prezidenta v našem amfiteátru zcela na místě, a to v rámci účinkování v jeho novém pořadu „Na stojáka se Slávkem“.

Pro připomínku tohoto natáčení přikládám jeden z dílů seriálu, který jsem natáčel ze SAT 1, omlouvám se je v původním znění v německém jazyce, ale myslím, že v kosmopolitním a kulturním Lokti bude textu rozumět každý. Ve snímku nechybí ani záběr ze známé bondovky. Pro vaši zajímavost v Bavorsku shlédlo cca 12 mil diváků. Takže v tomto snímku, který jsme natočili se SAT 1 je Loket skutečně Loktem, což jistě udělá radost panu místostarostovi Zahradníčkovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree