Kulturní přehled (18. 1. – 31. 1.) města Lokte

12400765_10207019282872764_5015869491083562036_n

V dnešních mrazivých dnech a nocích by se mohlo zdát, že naše městečko ulehlo k zimnímu spánku a nic kloudného se zde neděje. Opak je však pravdou a tedy můj jubilejní 20. kulturní přehled je opět naplněn k prasknutí, tak jako vždy:

Jak již pravidelně, tak i v úterý 19. ledna jste zváni od 18 hodin do Městské knihovny na další z přednášek Úvod do Bible sokolovského křesťanského buditele Tomáše Kábrta z České biblické společnosti. Přednáška s názvem Plány lidské a Boží se bude týkat novoročních předsevzetí a toho, co nás čeká v novém roce. Jsme hříčkou nezvratného osudu? Stane se vždy, co má se stát? A co na to Jan Tleskač? Vstup zdarma.

Ve středu 20. ledna se Městská knihovna promění v plnohodnotný kinosál, poněvadž zde bude 18 hodin promítán dokumentární film Úkryt od švýcarského režiséra Fernanda Melgara. Snímek pojednává o útulku pro bezdomovce a migranty ve švýcarském Lausanne, před kterým se za drsných alpských zimních nocí tvoří fronty nešťastníků. Kapacity jsou však omezené, takže se zde každý večer odehrávají dramatické zápasy o nocleh, které mají vždy nějaké poražené. Zvláště v dnešní vyhrocené době plné výpadů proti uprchlíkům by to mohl být film, který nám v syrové podobě ukáže jejich každodenní boj o přežití. Vstup zdarma.

Ve čtvrtek 21. ledna budeme dokonce svědky dvou paralelních akcí. Nejprve pro vás děti a jejich učitelé ze ZUŠ Loket připravili Interní koncerttanečním sále školy ve Sportovní ulici a to od 17 hodin. Vstupné žádné.

A poté od 18. hodiny přijede do Městské knihovny zabesedovat na téma Pozemšťan a jeho mimozemšťané známý pražský nakladatel, překladatel ze severských jazyků a dlouholetý popularizátor sci-fi Ivo Železný. Kdo by si jen nevzpomněl na jeho objemné vědecko-fantastické antologie povídek jako např. Experiment člověk či Stalo se zítra. Vstup volný a vítaný.

Sobotního večera 23. ledna budeme přihlížet neúprosnému Procesu. Josef K., dřevěný bankovní úředník, bude zatčen v divadle Madlo při Galerii Café dvěma dřevěnými zřízenci. Stane se tak v 18:30, tedy v předvečer jeho třicátých narozenin, bude však nechán na svobodě. Pokud se chcete zúčastnit přelíčení v soudní síni, je radno si místa zajistit předem na telefonním čísle 606 606 543 nebo na kafkovském facebooku. Předem však chceme upozornit, že některé scény jsou drastické. Vstupné na proces 70 Kč.

I milovníci historie si tentokrát přijdou na své. V úterý 26. ledna upozorní v budově Národního památkového ústavu vedle Černé věže regionální archeolog z NPÚ Filip Prekop ve své přednášce Relikty obléhání města Loket na nejnovější objevy z divokých dějin našeho královského města. To vše i mnohem více od 18 hodin a zcela zdarma!

Den poté, vprostřed týdne ve středu 27. ledna opět na zelené louce Městské knihovny vznikne autentický biograf. Od 18. hodiny budeme moci zhlédnout americko-nikaragujský dokumentární film Tichá inkvizice od režisérek Alessandry Zeka a Holen Sabriny Kahn. Příběh vypráví o lékařce Carle, která i přes absolutní zákaz potratů v Nikaraguy od roku 2007 pomáhá ženám v jejich obtížné situaci vyvolané znásilněním či incestem a celý snímek obecněji vypráví o politické i společenské situaci v této středoamerické zemi. Vstup zdarma.

A dalšímu z koncertů pod záštitou Sdružení rodičů a přátel ZUŠ Horní Slavkov bude patřit čtvrtek 28. ledna. V Městské knihovně od 18:30 vystoupí netradičně rockové uskupení a to konkrétně loketská violincorová kapela End of Scream, která na silvestra pokřtila v amfiteátru své první CD Violincore, jež si budete moci na koncertu za pouhých 150 Kč zakoupit.  Aby však stěny radnice zůstaly neotřeseny, zahrají tentokrát ve speciální akustické verzi. Vstupné dobrovolné.

Sobotu předposledního ledna si pozvalo divadlo Madlo při Galerii Café karlovarskou poetickou skupinu Drahomíra a kapelu Jazz Apetit pro další z cyklu literárně hudebních pořadů Jazzová kavárna, který bude tentokrát věnovaný slavnému anglosaském dramatikovi a básníkovi Williamu Shakespearovi a jeho nesmrtelné sbírce Sonety. Dejte si lahodné capuccino, na jazyku rozplývající tvarohový koláč a zaposlouchejte se do pohnutek duše anglického gentlemana, jehož básně nezestárly, spíše naopak. Místa opět radno rezervovat na již výše zmíněném telefonním čísle. Vstupné lidových 70 Kč.

A pro ty kdo se chtějí dozvědět novinky a události z celého okolního regionu, doporučuji sledovat novou regionální internetovou televizi MVTV Sokolovsko, která točí kvalitní pozvánky i reportáže z Lokte a širého okolí. Více na www.facebook.com/mvtvsokolovsko

S přáním teplých bot

Vítězslav Adamec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree