Vánoční kulturní přehled (14. 12. – 27. 12.) města Lokte

Štědrý večer i zimní slunovrat se blíží mílovými kroky a tyto krátké dni a dlouhé noci budou doprovozeny adventními a poté i vánočními setkáními v temných loketských uličkách:

Autorské čtení bude v úterý 15. prosince hostit Městská knihovna. Knihovnické duo Vladimír Kalný a Kamila Nováčková zde budou od 18 hodin číst ukázky z díla jednoho z největších současných autorů science-fiction, amerického spisovatele Dana Simmonse, a to konkrétně z jeho slavné povídkové knihy Modlitby ke zlomeným kamenům. Názvy povídek, jako např. Doba mrchožroutů; Oholit, ostříhat a dvakrát kousnout; či Vanni Fucci je živ a zdráv a žije v pekle, nám napovídají, že půjde o vesele strávený večer. Vstupné žádné.

Den poté, ve středu 16. prosince, proběhne opět v knihovně tradiční předvánoční akce s názvem To je ale v knihovně nadělení! Všichni malí i velcí čtenáři jsou od 16 hodin zváni na setkání, na které dorazí Ježíšek a přinese mnoho pěkných dárků. Krom toho se dočkáme malé divadelní pohádky či vánoční stolní hry, ve kterém budeme figurkami my, lidé! Vstup zdarma.

Čtvrtek 17. prosince bude patřit mladým malířům ze ZUŠ Loket, protože si pro Vás v galerii v budově ZUŠ ve Sportovní ulici připravila výstavu s podtitulem Střípky z městečka, která ukáže, jak naše historické městečko vidí svýma nezkaženýma očima. Vernisáž výstavy začíná od 17 hodin. Vstup opět zdarma.

V sobotu 19. prosince zahraje od 18 hodin na hraděRytířském sále svůj vánoční repertoár legendární loketská folková skupina Roháči. Tento večer však bude výjimečný, protože kapela zde zakončí své letošní turné, na kterém oslavila jubilejní 40. výročí, a k této příležitosti si pozvala několik vzácných hostů. Karlovarský vokální DaD kvintet, Příležitostný pěvecký sbor Varvary Divišové, Velmi malý komorní orchestr Varvary Divišové a nakonec i jednoho ze zakládajících členů Roháčů, romantického písničkáře Vojtu Kiďáka Tomáško. Vstupné 150 Kč.

Čtvrtá adventní neděle 20. prosince bude věnována dalšímu z koncertů na Malé scéně na náměstí, protože svůj adventní program zde od 16. hodiny zapěje zpěvák Tomáš Savka, rodák z blízkého Horního Slavkova. Za posledních 10 let se stal jedním z našich nejobsazovanějších muzikálových herců a za své umění si v roce 2014 došel právem i pro Cenu Thálie za roli Che v muzikálu Evita. Vstup volný.

A protože jsou Vánoce především svátky křesťanské, budeme se v Městské knihovně moci v úterý 22. prosince usebrat v další přednášce z cyklu Úvod do Bible, tentokrát s názvem Chvála snění. Sokolovský teolog Tomáš Kábrt z České biblické společnosti se zamyslí nad tím, jakou úlohu má sen v biblických příbězích. Vzpomeňme jen na Jákobův sen o nebeském žebříku či Josefův sen o útěku do Egypta. Avšak vítáni jsou i příznivci nočním můr či snů erotických. Vstupné žádné.

Ve středu 23. prosince do Lokte doputuje díky loketským junáckým hochům a děvčatům ze střediska Jitřenka symbol vánočních svátků – Betlémské světlo. Plamínek tohoto věčného světla se každý rok rozsvěcí od svíček Jeskyně narození v Betlémě, kde se Ježíšek před dávnými věky Marii a Josefovi narodil. Světlo si bude možno vzít do svých domovů mezi 17. a 18. hodinou na náměstí u sloupu Nejsvětější Trojice a ve Sportovní ulici u Vánočního stromu. Svíčky s sebou.

A třešničkou na dortu celého roku bude tak jak odjakživa Štědrý večer 24. prosince. Po spořádání rybí polévky, kapra s bramborovým salátem, příchodu Ježíška, rozbalení dárků a zapění si koled můžete vyrazit do víru velkoměsta, protože se na náměstí odehraje každoroční Zpívání u stromečku, které zajistí od 21. hodiny loketský pěvecký sbor Cubitus se svými basy, tenory, alty a soprány. A na závěr od 22. hodiny v kopci v kostele sv. Václava bude sloužena Půlnoční mše svatá, na které se dozvíme, že se nám narodil Spasitel. Sbor Cubitus zde také zapěje známou Českou mši vánoční od rožmitálského kantora Jakuba Jana Ryby.

S přáním požehnaných svátků vánočních

Vítězslav Adamec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree