„V Lokti chybí dlouhodobá koncepce,“ říká zastupitel Roman Moravec

moravec

A je tu další pravidelná dávka rozhovoru, tentokrát s podnikatelem a zastupitelem Romanem Moravcem (ANO). Co říká na práci současné rady města, jak využívá motokrosového šampionátu k podnikatelským účelům a stráví letošní svátky v kruhu rodinném? Rozhovor s ním připravil 14. 11. 2015 Mgr. Kristián Šujan, PF UJEP.

Jak dlouho už bydlíte v Lokti?
V Lokti bydlím od narození od roku 1964.

Jste v zastupitelstvu nový. Jak se Vám v něm pracuje?
Je otázkou, zdali slovo pracovat je správné. Zastupitelstvo je především o jednáních v různých bodech programu. Jsou některé, které se odhlasují jednoznačně a potom ty, kde se vede debata a snažíme se najít to nejlepší řešení. Někdy se daří lépe, jindy hůře. To už tak v životě bývá.

Před volbami jste také jezdil spolu s dalšími Vašimi kandidáty po městě v autech a propagoval Hnutí ANO.
Ano, naše hnutí jsme jako novou stranu ve městě chtěli propagovat nějakým neotřelým způsobem. To se nám myslím díky nápadu, být takto na očích, podařilo.

A co se Vám podařilo prosadit v zastupitelstvu?
Mou snahou je prosadit jeden z hlavních bodů našeho předvolebního programu. Tím jsou vlastní technické služby, které by zajišťovaly veškerou činnost s tím spojenou – letní a zimní údržbu, údržbu osvětlení, kanalizace, hřbitova, výkon VPP a v neposlední řadě i sběrný dvůr, o kterém se zatím jedná.Tímto by se jednou pro vždy vyřešila otázka vypisování výběrových řízení a oslovování různých firem na drobné práce spojené s činností technických služeb. V neposlední řadě bychom tím naplnili i další část programu, což je vytvoření nových pracovních míst. Toto se mi zatím prosadit nepodařilo. Je to běh na dlouhou trať.

Co říkáte na práci současných radních a starosty pro město?
Myslím, že rada města pracuje tak, jak má. Jen bych rád viděl její užší spolupráci se zastupiteli. Starosta Zdeněk Bednář se svým rozhledem nad městem je člověk na správném místě. Tím ovšem nechci říci, že jsem prioritně se všemi rozhodnutími v souladu.

Před volbami jste se nechal slyšet, že v případě vítězství Vaší strany ANO byste se rád ucházel o post starosty. Je to Vaše vyhlídka i do budoucna?
Politické hnutí ANO je novým subjektem na politické scéně. Nejsem to jen já, kdo ho v Lokti reprezentuje. Máme nové členy a sympatizanty, kteří se zapojují do práce hnutí. V případě vítězství ve volbách je to o dalších jednáních napříč politickým spektrem. Pokud bych získal důvěru většiny, tento post přijmu. Nevylučuji však, že se jako vítězná strana dohodneme na kandidátovi z jiného politického seskupení.

A kdybyste se opravdu v dalších volbách starostou stal, co byste v Lokti změnil, případně kam byste investoval?
Co bych v Lokti změnil? Myslím si, že v Lokti chybí dlouhodobá koncepce. Mělo by se více diskutovat o potřebách našeho města, jak na straně zastupitelstva, tak především na straně občanů města. Je třeba zapojit obyvatele do dění například anketními otázkami, kde by mohli odpovídat, popřípadě sami přispívat názory nebo požadavky na to, co by se v Lokti mělo realizovat a zlepšovat. Co se týká investic, vyjmenuji jedny z těch prioritnějších, jako je oprava Dvorany a dokončení předláždění náměstí. Vše je ale vázáno finančními prostředky. Město má určitý rozpočet, s kterým může hospodařit. Musí se především zabezpečit chod města, dále zde máme školství, kulturu, sociální věci a realizaci připravovaných staveb. Čerpat finanční prostředky můžeme z různých evropských fondů. Jsou vypisovány dotační tituly, které samozřejmě nemusí být v souladu s našimi investičními záměry, ale vidím v tom jednu z cest, jak investovat například do zřízení již zmiňovaných technických služeb.

Bydlíte kousek pod motokrosem, jak využíváte tohoto svátku co se týká podnikatelských účelů?
V tu dobu – to je od středy (nepočítám brigády před závody) s ostatními členy auto moto klubu pracujeme na tom, aby bylo vše připraveno na hladký průběh mistrovských závodů. Obnáší to opravdu mnoho. Začínáme ráno a končíme večer. Na nějaké využití tohoto svátku k podnikatelským účelům není prostor. Vím, kam tím asi míříte. Moje zahrada se v době MS změní v kemp a je plná aut a stanů. Sjíždějí se za mnou mí motokrosoví přátelé.V mládí jsem totiž závodně motokros jezdil. Mám rád tu večerní atmosféru, kdy spolu posedíme a poklábosíme. Naše rodina si díky tomu, že manželka podniká v ubytování, samozřejmě přijde, jako ostatní Loketští podnikatelé, také na své.

Máte v Lokti také autoservis a jste současně zastupitel. Účastníte se také městských zakázek? A co říkáte na podíl loketských podnikatelů v městských zakázkách?
V Lokti podnikám od roku 1990. Za tu dobu jsem se nikdy neúčastnil žádných městských zakázek. Jako zastupitel města si myslím, že účastnit se velkých výběrových řízení není problém. Přece když mám firmu v určitém oboru podnikající a řádně podám přihlášku, tak proč ne. U zakázek bez výběrového řízení je to jiné. Tam by se zastupitel, radní nebo zaměstnanec úřadu participovat neměl. Můj osobní názor je – jsem zastupitel – městských zakázek se neúčastním.

Blíží se Vánoce, jak je hodláte strávit?
Vánoční svátky budu trávit doma v kruhu rodinném. Navštívím příbuzné i přátele a budu se věnovat aktivnímu odpočinku.Neporuším ani tradici každoročního setkání se všemi známými na Štědrý den u vánočního stromečku na náměstí.

Co byste na závěr vzkázal loketským občanům?
Všem loketským občanům děkuji za projevenou důvěru za mě i celé naše hnutí.
V tomto předvánočním čase bych chtěl všem ze srdce popřát také hodně zdraví, které je ze všeho nejdůležitější, mnoho štěstí a spokojenosti. A našemu krásnému městu úspěšný rok 2016 ,,ANO bude líp.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree