Kulturní přehled (30. 11. – 13. 12.) města Lokte

loket_vanoce

Advent pokročil a naše předvánoční přípravy postupně vrcholí. Abychom však měli i čas na usebrání a zamyšlení se nad svými životy, připravili si pro Vás Loketští několik pěkných kulturních akcí:

Již v pátek 4. prosince se odehraje jubilejní 10. mikulášské setkání v zřícenině kostela sv. Mikuláše pod Krudumem.  Od 16 hodin zde zapěje své adventní písně loketský sbor Cubitus. Poté improvizační divadlo Mejdlo zahraje několik scének o pověstech kraje okolo bájné hory Krudum a několik povzbudivých slov pronese za Řád křížovníků s červenou hvězdou, jimž kostel patřil, také loketský farář Jiří Majkov. A chybět jistě nebudou ani Mikuláš, čert a anděl. Občerstvení zajištěno. Vstupné žádné.

A večer od 20. hodiny se uskuteční další z koncertů v hospůdce U Gardnera. Tentokrát to bude večírek ryzích instrumentálních regionálních kapel. Jako první se představí chodovská garážová skupina Hadem pro mého munga, která vám zahraje pecky ze svého nového alba. A poté své housle, kytary a bicí nažhaví loketská houslově-rocková kapela End of Scream, která zde zahraje skladby ze svého zanedlouho vydávaného alba Violincore. Vstupné dobrovolné.

Sobotní dopoledne 5. prosince bude v Městské knihovně netradičně věnováno vernisáži výstavy ilustrátorky dětských knih a kmenové výtvarnice nakladatelství Baobab Terezy Říčanové. Výstava s podtitulem Zpěvy starého štětce bude patřit jak dětským ilustracím, tak zápisníkům z cest či malbám květin a hor na skle. Vernisáž, která začíná v 11 hodin, bude hudebně doprovozena chodovským akordeonistou Tomášem Podroužkem a jeho písněmi z celého světa. Vstup volný. Výstava potrvá do 3. ledna.

A odpoledne dorazí Mikulášské veselí i na loketské náměstí u Malé scény, kam se od 16 hodin rozběhnou čerti a děti u nich mohou plnit rozmanité zajímavé úkoly. Poté samozřejmě dorazí i anděl a Mikuláš, rozdají dětem odměny za to, že byly hodné, a večer se postupně překlopí v nefalšovanou čertovskou diskotéku. Děti, rodiče i prarodiče vítáni!

Na 2. neděli adventní 6. prosince se také tradičně pomějeme na další vernisáži, tentokrát však od 17 hodin v Galerii Café. Své výtvarné objekty z ovčí vlny zde vystaví pod názvem Na vlně vlnařka Jaroslava Uremovič Jůnková a své obrazy zde s podtitulem CESTY ukáže světu i loketská malířská skupina ESSENCE alias Estetické seskupení spanilých nadšených citlivých expertek. Hudební doprovod zajistí Okresní národní jazzový soubor známého karlovarského patriota Ladislava Gerendáše. Vstup volný. Výstava potrvá do 10. ledna.

Další týden započne v Městské knihovněúterý 8. prosince vánočním koncertem studentského smíšeného pěveckého sboru Gybon z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. Zapěje zde od 18:30 adventní, ale i lidové a populární písně od nás i z ciziny. Sbor za své sedmnáctileté působení již procestoval celou Evropu a je držitelem několika prestižních cen. Vstupné dobrovolné.

Čtvrtek 10. prosince bude od 18 hodin v knihovně autorské čtení karlovarského povídkáře a blogera a mimo jiné i absolventa SPŠ Loket Antonína Mazáče. Tento specialista na kriminální žánr a vítěz literárních cen zde bude číst úryvky ze své nové knihy Křest ohněm. Pro milovníky detektivek, napětí a vzrušení večer jako dělaný. Knihu bude možné též zakoupit. Vstup zdarma.

A tento dvoutýden bude tak jako každý rok vyvrcholen o víkendu 12. až 13. prosince Krušnohorskými vánočními trhy na hradě Lokti i v podhradí. Pořadatelé připravili od 10 do 18 hodiny bohatý program plný hudby a divadla, jídla a pití, z něhož vypíchnu jen ty nejvytříbenější pochoutky. Z daleké Prahy přijede zahrát své dětské pohádky loutkové divadlo Buchty a loutky. Z blízkých Karlových Varů nám bude improvizovat Pouliční divadlo Viktora Braunreitera. O hudební složku se postará loketský sbor Cubitus, staropražská kapela Třehusk a koledy nám zazpívá stejně jako minulý rok známá herečka a zpěvačka Bára Štěpánová. Třešničkou na dortu budou habartovsko-sokolovští četníci ze stanice SOS Falknov nad Ohří a večery zakončí svými divokými reji Ohnivé divadlo Ignis. Vstup pro dospělé 100 Kč a pro děti a studenty 50 Kč.

S přáním předvánočního klidu

Vítězslav Adamec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree