Kulturní přehled (28. 12. – 10. 1.) města Lokte

amfik_loket

Rok 2015 zlehka spěje ke svému konci a nutí nás k zamyšlení, co se minulý rok v našem maloměstě pozoruhodného odehrálo. Bezpočet koncertů, vernisáží, divadel, filmových večerů a dalších uměleckých seancí oživil místní zákoutí od loketského hradu a amfiteátru přes knihovnu a Galerii Café až po hospůdky u Gardnera, u Karla IV. a i všemožně jinde. Doufejme, že příští rok 2016 bude stejně vydatný jako ten letošní, to však záleží především na Vás, návštěvnících zblízka či zdaleka, aby nadšení a snaha místních organizátorů nepřicházela vniveč.

Poslední akcí letošního roku a zároveň pomyslným zahájením roku dalšího, jenž se ponese ve znamení oslav 700. výročí narození císaře Karla IV., bude ve čtvrtek 31. prosince První open-air Silvestr v loketském amfiteátru. Tato oslava konce roku bude doprovozena hudbou několika regionálních kapel. Nejprve od 21. hodiny vystoupí loketská violincorová skupina End of Scream, která zde uskuteční křest svého debutového alba „Violincore“, které vydala před několika dny a CD zde bude i k prodeji. Jako speciální host vystoupí při několika skladbách i klávesák Jindřich Michalík z kapely Soul Keeper, který s nimi zahraje i jejich zbrusu novou skladbu. Po nich od 22 hodin nastoupí legendární karlovarská rock’n’rollová formace Kozatay, kteří letos slaví 20. jubileum svého vzniku. Jejich veselé i romantické písně nás budou rozradostňovat až do 23:45, kdy na pódium přijde samotný Karel IV. a zahájí nový rok společně se zdravicí starosty Zdeňka Bednáře. Po půlnočním ohňostroji od 00:20 až do brzkých ranních hodin bude atmosféru oživovat kvalitní revival New Age of Smokie s hity svých britských glamrockových předků. Po celý večer budou k dispozici ohniště, vyhřívané pivní stany i několik stánků s občerstvením. Vstup na celou akci zdarma!

pátek 1. ledna na Nový rok si můžete po silvestrovském veselí rozpohybovat svá těla na již 31. ročníku tradičního Novoročního běhu. Registrace účastníků bude probíhat od 13. hodiny v závodní kanceláři u radnice a od 14. hodin po výstřelech loketských ostrostřelců můžete vyběhnout na okružní trasu okolo města. Běh vhodný pro mladé i starší, ženy i muže, lidi i zvířata. Odměna jistá pro všechny účastníky, neboť jak praví dávné heslo, není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Další sezóna Městské knihovny započne v úterý 5. ledna od 17 hodin vernisáží retrospektivní výstavy světoznámé loketské umělecké knihařky Jarmily Sobotové a jejích žáků Vincenta Bodrova a Vladislava Podrackého s podtitulem Co život dal a vzal. Po studiích v Karlových Varech a v Praze emigrovala s manželem Janem v roce 1984 do Švýcarska a poté do USA, kde na několika prestižních uměleckých školách studovala rozmanité výtvarné techniky od knižní vazby až po malbu a restaurátorství a poté se prosadila jako knihařka světového významu. Je zakladatelkou Společenstva českých knihařů a Expozice umělecké knižní vazby, která je k vidění právě v loketské knihovně. Vernisáž doplní úvodním slovem výtvarník a grafik Dalibor Nesnídal a hudební doprovod zajistí karlovarský muzikant Jindřich Tolar známý ze skupiny Fish Flesh Field & Henry $. Výstava potrvá až do 7. února. Vstup zdarma.

S přáním úspěšného vykročení do nového roku 2016

Vítězslav Adamec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree