„Infarkt už jsem měl – ale to nemuselo být kvůli hradu,“ říká ředitel hradu Loket Václav Lojín

lojin_nahled

Podnikatel Václav Lojín už více než 20 let působí jako ředitel hradu Loket. Rozhovor nejen
o pracovním, ale též osobním životě s ním vedl Mgr. Kristián Šujan, člen správní rady Hradu Loket, o. p. s.

Pane Lojíne, ne všichni Vás znají, můžete tedy říci, jak dlouho žijete v Lokti a jak jste se sem dostal?
Pracoval jsem 15 let v Novém Sedle jako mistr stavební údržby. Měl jsem pod sebou zedníky, truhláře, tesaře a další dělníky. Za starostování pana Hadravy město vypsalo v roce 1992 konkurz na ředitele hradu, kterého se účastnilo 9 lidí, mezi nimi i já. Vzhledem ke stavebnímu stavu hradu město potřebovalo někoho s praxí a znalostí stavařiny. Nakonec jsem byl z těch uchazečů v podstatě jediným stavařem s praxí. Kvůli tomu jsem se následně dostal na hrad na pozici ředitele. Moje paní ale pochází z Lokte, takže jsem zde pobýval dost často. Dodnes ale tady nemám trvalé bydliště.

Jste tedy ředitelem už více jak 20 let. S jakým největším zádrhelem jste se za tu dobu setkal, co pro Vás bylo nejtěžší z pracovního hlediska a jak se to odrazilo na Vašem osobním životě či zdravotním stavu?
Tak, infarkt už jsem nějaký měl, ale to nemusí být kvůli hradu. V tomhle státě je vše problematické v souvislosti s časem, všechno trvá velmi dlouho – od záměru, vyprojektování, vysoutěžení, zafinancování až po zprovoznění uběhne klidně i pět let! Kdyby se tato lhůta dala zkrátit, stihli bychom mnohem více projektů. Na památce se musí navíc skloubit jak technické požadavky, tak i budova jako taková spolu s únikovými cestami a dalšími bezpečnostními prvky. K časové náročnosti pak přispívají také státní byrokraté a památkáři. Na druhou stranu jsem nic jiného než stavařinu nedělal, takže vím, že schvalovací procesy nejsou jednoduché.

Když se řekne Pivovar Svatý Florián, každý si vybaví Vaše jméno. I Vy sám máte živnost na pivovarnictví, jak jste se k této podnikatelské aktivitě dostal?
Je to dlouhá historie a šlo o náhodu. V těch brzkých dobách mého ředitelování jsme s panem Hadravou byli na veletrhu cestovního ruchu, kde jsem zjistil, že podobné malé pivovary už dávno fungují, třeba v Táboře. Navrhl jsem tedy panu starostovi, že uděláme městský pivovar. A shodou okolností, když jsem ten objekt (Hotel Císař Ferdinand, pozn. redakce) koupil, tak jsem zjistil, že zde byla sladovna původního pivovaru, která fungovala až do roku 1910. Klenby jsou dokonce z roku 1330. Město v budování pivovaru ale nebylo iniciativní, tak jsem si řekl, že si otevřu pivovar sám. Byl jsem v Karlovarském kraji první spolu s panem Ing. Lažanským z Chyše, kde on obnovil zámecký pivovar.

Podnikatel a ředitel hradu Loket Václav Lojín.

Podnikatel a ředitel hradu Loket Václav Lojín.

Dodáváte pivo i za hranice našeho města?
Ne, a ani nechceme, protože u těch nepasterizovaných piv je problematická záruka. Nemáte jistotu, že ten, komu tento druh piva dodáváte, ho bude uskladňovat tak, jak má. Navíc ani na to nemáme prostory, abychom podobnou věc realizovali. Kdo si chce dát pivo od nás, musí jedině do Pivovaru Svatý Florián.

Když už mluvíme o nákupu nemovitostí, v roce 2007 koupil hrad Loket dům č. p. 69. Už v únoru 2008 dal Památkový ústav v Lokti podnět Městskému úřadu v Sokolově k vyšetřování, že v domě došlo k nepovoleným bouracím pracím. Jak celá věc dopadla?
Bylo tam toho vícero. Nejen že ten dům byl ve špatném stavu a strašil tak v našem městě, ale ležel i v těsné blízkosti našich hradních pozemků. Než jsme ho koupili, uplynula velmi dlouhá doba, během níž jsme museli podstoupit nesčetné peripetie spojené s jeho vlastníky, dvěma bratry, kteří neměli dořešené majetkové vyrovnání z dědictví po matce. Když už vlastnická práva byla narovnána a my konečně začali s vyklízecími pracemi, vnikli nám do objektu, podotýkám oknem, bez povolení pracovníci Památkového ústavu v Lokti. Podal jsem tedy na ně trestní oznámení. Naštěstí se nakonec technicky vše vyřešilo, a v současnosti, zaplať pánbůh, ten dům již nehyzdí naše město, je kompletně zrekonstruovaný a vydělává hradu peníze. Za loňský rok jsme měli tržby 34 tisíc Kč, bez prodejny suvenýrů dole, letos i s prodejnou to už bylo 197 tisíc Kč (do června 2015).

Ve čtvrtek 2. července navštívil hrad Loket americký herec Richard Gere. Poznali jste ho? A zaplatil si průvodce?
Byl maskován, měl kšiltovku, černé brýle a nebyl nahlášený jako VIP návštěva. Měl s sebou ochranku, nechtěli, aby je někdo fotil, takže bylo vidět, že to není běžný návštěvník. Spíš mě překvapilo to, že ve dvě hodiny přistál ve Varech a hned odpoledne už byl v Lokti. Nevíme, od koho dostal doporučení, aby zavítal hned do Lokte. Co se týká průvodce, tak ho neměl, hrad si prohlédl sám se skupinou, s kterou přišel. Šlo o běžnou prohlídku trvající necelou hodinku.

Jak vůbec vypadá návštěvnost hradu Loket v letošním roce?
Výnosy ze vstupného od ledna do května 2015 jsou zhruba o 486 tisíc nižní než ve stejném období loňského roku. Hrad celkově za tuto dobu navštívilo 25 063 návštěvníků, což je zhruba o 4900 lidí méně než v loňském roce. V celkové roční návštěvnosti to ale nehraje významnou roli, protože silné měsíce květen a červen už máme zase srovnatelné s loňským rokem. Letos v květnu byla návštěvnost 9,5 tisíce a v červnu 10,5 tisíce lidí. Podepsalo se na tom také to, že jsme prodloužili otevírací dobu hradu do 19 hodin. A vlastně kdyby hrad neměl otevřeno takhle déle, tak by se sem Richard Gere ani nedostal.

Jaké faktory ovlivňují návštěvnost hradu Loket?
Jsou konstantní faktory, jako sezóna a mimosezóna, a pak nevypočitatelné, jako počasí. Když jsou v létě moc horké dny, tak se sem lidem moc nechce, zůstanou raději u vody. Roli ale hraje i politická situace ve světě, což se promítlo právě v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy došlo k odlivu ruské klientely, která byla mimosezónně největší, protože pro ni není důležité, jestli je či není sezóna. Mnoho klientů jezdilo třeba až z Prahy a v jakémkoli ročním období. Tento úbytek vyrovnává již částečně německá klientela. Nechci spekulovat, jestli je to snížením kurzu koruny nebo právě odlivem ruské klientely, ale pociťujeme, že němečtí turisté jezdí v mnohem větší míře než v minulých letech.

V jaké fázi jsou práce spojené s přebíráním a evidencí navrácených loketských sbírek?
Převzato a převezeno je od státu všechno, evidováno a uloženo do depozitářů je zhruba 70 % s tím, že doufáme, že to do konce roku stihneme dokončit.

Můžete nastínit, jaké sbírkové předměty si už teď mohou zájemci na hradě prohlédnout?
Vyměnili jsme například kompletní expozici zbraní, kterou jsme měli zapůjčenou z karlovarského muzea, takže v současnosti vystavujeme prakticky vše z loketské sbírky. V dolní baště jsme rozšířili expozici o loketský cín, což jsme neměli vůbec, plus došlo k rozšíření výstavy porcelánu, kde už je v současnosti daleko větší sortiment a vše pochází přímo z Lokte. V markrabství dále vystavujeme sochy, dřevěné plastiky, truhly nebo nábytek.

V půdě markrabství byl v úrovni dvou pater vybudován depozitář pro uložení těchto sbírek. Při žádosti o více jak 5miliónovou dotaci na financování výstavby depozitáře ovšem byla tato žádost zamítnuta kvůli formálnímu nedostatku. Depozitář následně financovalo Město Loket ze svého rozpočtu. Můžete objasnit proč?
Žádali jsme jako obecně prospěšná společnost (o. p. s.) Hrad Loket o dotaci z Regionálního operačního programu. V žádosti o peníze jsme uvedli, že město je naším zřizovatelem. Správně ale mělo být zakladatelem. Beru to jenom jako administrativní chybu, protože součástí naší žádosti byla příloha, respektive ověřená kopie zakládací listiny, kde je přímo napsáno, že zakladatelem je Město Loket. Nechci spekulovat, proč jsme byli vyřazeni, co bylo hlavním důvodem.

Chcete tím říci, že si toho někdo účelově nevšiml?
Spíše toho někdo účelově využil, ale opravdu nechci spekulovat. Podstatné je, že nás podobné byrokratické excesy demotivují v podávání dalších žádostí. U depozitáře jsme pak kvůli vyřazení naší žádosti museli rozpočet, který byl původně stanovený na 5,7 miliónů korun, ponížit na 4 milióny. Přes to všechno v budoucnu uvažujeme o dalším rozšíření depozitáře, podklady jsou připraveny.

Pokračování již brzy v zářijových Loketských listech

KRISTIÁN ŠUJAN

Související články:

Payerův dům na náměstí v Lokti vydražili manželé Lojínovi za 1,9 miliónu korun – otevřete kliknutím sem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree