Kulturní přehled (8. 6. – 21. 6.) města Lokte

knihovna_loket

Kulturní sezóna byla zdárně zahájena, a proto nic nebrání plynule pokračovat v kulturním přehledu pro další týdny, jež budou opět nepřekvapivě bohaté a pestré. Jádrem příštího týdne bude Víkend přírodních produktů a v dalším týdnu se dočká své premiéry i zbrusu nový místní divadelní soubor se svými improvizacemi. A krom toho opět na loketské poměry obvyklá porce vernisáží, koncertů a dokonce i talkshow s včelařem.

Již v pondělí 8. června proběhla od 17:30 ve Školní galerii ZUŠ Loket vernisáž závěrečné výstavy žákovských výtvarných prací a keramiky pod vedením Jany Lieblové. Výstavu s tajemným názvem Stopy minulosti budou moci návštěvníci zhlédnouti až do konce června.

A hned pouhý den poté, v úterý 9. června, se dočkáme od 17. hodiny vernisáže další, tentokrát v městské knihovně. Malby Antonína Kunce vystřídá další regionální umělkyně a to začínající ilustrátorka, grafička a malířka Helena Kočandrlová, jež je původem z Karlových Varů, avšak po studiích na Ústavu umění a designu v Plzni zakotvila v hlavním městě, kde dnes žije a pracuje. Tato její první vlastní výstava s názvem Images představí její kresby a malby s jejími oblíbenými motivy jako jsou příroda ve všech svých bohatých podobách, mimozemšťané, pozemšťané a mnohé další paranormální jevy. Vernisáž doprovodí svou hudbou slavkovská funková kapela Shoe Cut, jež nás zahltí svými taktéž mimozemskými rytmy. Výstava potrvá do 5. července.

Rok se s rokem sešel, a proto se opět pod patronací městské knihovny konají v pátek 12. června tradiční Bleší trhy v prostoru mezi Trojičním sloupem a hlavní kašnou. Od 14. do 16. hodiny a možná i déle si zde mohou mladí i staří roztáhnout deku, postavit stolek a prodávat a kupovat cokoliv vás napadne. Vítáni jsou i pouliční umělci, žongléři, kouzelníci a další podobní šarlatáni. Bude to velké…

Jak již bylo výše řečeno, v sobotu 13. a neděli 14. června bude od rána do večera na loketském náměstí pořádán tzv. Víkend přírodních produktů, na kterém regionální včelaři, rybáři, myslivci, květináři a dřevorubci budou dávat k nahlédnutí, ochutnání i prodeji své produkty a tyto farmářské trhy budou doprovázeny různými soutěžemi i kulturním programem. Jakým konkrétně se nechme překvapit.

Krom toho se v sobotu 13. června koná v knihovně doprovodný program k výstavě Heleny Kočandrlové, kde nás sama autorka na svém workshopu probíhajícím mezi 14. a 17. hodinou naučí vyrábět závěsné dekorace z lepenky a papíru, tak jak jen ona to umí nejlépe.

A sobotní den ještě zdaleka nekončí. Od 17. hodiny čeká v amfiteátru příznivce tvrdších hudebních stylů několik známých i méně známých kapel. Celý večer zahájí se svým psychedelickým vystoupením pražská metalová kapela Dymytry, která je již klasikem ve svém žánru a za bicími se představí Miloš Meier, podle mnohých nejlepší český bubeník. Dalším číslem programu bude od 19. hodiny plzeňská metalová skupina Alter In Mind, která má i přes svých pět let existence dobře našlápnuto k nadějné kariéře. Kousek od Plzně, tedy z Dobřan, je i další opět metalová kapela Sinetrium, která začne od 20:30 a celý večer zakončí od 22. hodiny populární trash-metalová kapela Škwor, která letos slaví 15 let od své první desky a je již stálicí letních festivalových pódií. Vstupné 350 Kč v předprodeji či 450 Kč na místě.

Kulturní program v dalším týdnu započne ve středu 17. června od 15:30 další vernisáží v městské knihovně, tentokrát však výstavy vítězných prací výtvarné soutěže s názvem Lesy kolem nás aneb kdo se stará o les, ve které soutěžili místní dětští čtenáři.

Den poté, ve čtvrtek 18. června, se čtenáři knihovny mohou zúčastnit Kurzu ovládání e-čteček, který bude probíhat zdarma od 15:30. Knihovna právě začíná nově s půjčování e-knih, k čemuž tedy může tento kurz dobře pomoci. Zájemci nechť se předem přihlásí.

A po tomto kurzu si můžete odpočinout při tzv. Talk show na kávě, která se týž den od 18:30 koná v Malém Divadle Loket vedle Galerie Café. Honza Kindl známý ze skupiny Kulturní Milan zde bude zpovídat dva zajímavé hosty. Nejprve karlovarského nadšeného včelaře a výrobce voskových svíček Pavla Krapáče a poté farmáře Bohuslava Drudoviče, jenž bude rozprávět o tom, jaké je to být v dnešní době soběstačným zemědělcem. Vstupné 70 Kč.

Pátek 19. června bude patřit dvěma pozoruhodným koncertům. Pro milovníky netradičních hudebních fúzí lze doporučit návštěvu hradu, kde se od 19:30 představí trio Deshane, které propojuje norskou lidovou píseň v podání zpěvačky Ane Bjerkan se zvuky klarinetu a didgeridoo českého dua Deši. Tento unikátní projekt je přístupný za pouhých 50 Kč.

Neméně zajímavé setkání se bude odehrávat od 18. hodiny i pod hradem v amfiteátru a to exkluzivní show vítězů Beatové síně slávy 2015 Radia BEAT, jejíž 15. ročník se bude letos konat poprvé mimo Prahu a poprvé pod širým nebem. V kategorii osobností zvítězil známý muzikálový i rockový zpěvák Kamil Střihavka, který se opět po několika letech vrátí na loketské pódium, tentokrát se svou doprovodnou skupinou Leaders. Jako osobnost in memoriam zvítězil nedávno zesnulý skladatel a textař Petr Skoumal, jehož tvorbu připomene legendární český rockový písničkář Vladimír Mišík se svou skupinou Etc. a mezi jeho hosty budou patřit taková jména jako Ivan Hlas, Marek Eben, Luboš Pospíšil či Milan Potoček. A na závěr zahraje vítěz v kategorii kapel a to v minulém roce znovuobnovená novovlnná a taktéž legendární skupina Stromboli v čele s kytaristou Michalem Pavlíčkem a zpěvačkou Bárou Basikovou. Večer to tedy bude nezapomenutelný, protože setkání takovýchto jmen na jednom pódiu za jeden večer se příliš často nevidí. Vstupné 490 Kč v předprodeji a 590 Kč na místě.

Ani sobota 20. června nezůstane hudebně zkrátka. Na Malé scéně před kašnou totiž od 16 hodin vystoupí plzeňské elektro-popové uskupení X_jazz, které je člensky spřízněno s chodovskou skupinou Zajíc company a též jejich hudba tomu částečně odpovídá. Za svou roční existenci stihli již vydat CD s názvem Fouk´n´nout a uvidíme, jak jejich nadějná cesta bude pokračovat dál.

A fanoušci metalu se dočkají k večeru, pokud od 19 hodin zavítají do Hospody u Gardnera, kde se odehraje večírek dvou zajímavých regionálních kapel. Štafetu započne zkušená sokolovská black-metalová kapela Selfexile. Po nich tento večer ukončí plzeňská metalová skupina Fata Morgana, která se na pódiích pohybuje již přes 30 let a je průkopníkem tohoto žánru v našem regionu. Vstupné lidových 50 Kč.

Aby toho nebylo málo, i letní slunovrat v neděli 21. června přinese své ovoce. Nejprve na Malé scéně vystoupí od 16. hodiny opět již výše zmíněná slavkovská funková skupina Shoe Cut, za jejíž věrnost našemu městu i za její hudební kvality bychom ji měli dopřát bohatou účast a podporu.

Úplný závěr těchto dvou vydatných týdnů bude, doufejme, důstojně zakončen premiérovým vystoupením nově vzniklého místního divadelního souboru, který bude od 18:30 volně improvizovat v Malém divadle Loket. Celý večer pojmenovaný Mejdlo s Jelenem bude tajemný, protože jak diváci, tak ani herci netuší, co se bude dít a o čem se bude hrát. Nechte se překvapit! Vstupné 70 Kč.

Jak je tedy vidět, k pasivnímu nasávání podnětů máme příležitostí dosti. Ale to nevylučuje, aby každý se snažil také sám osobně něco hodnotného vytvořit či zažít. Já osobně doporučuji toulání se po lesích či prozpěvování si na louce.

S přáním větru ve vlasech

Vítězslav Adamec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree