Kulturní přehled (29. 6. – 12. 7.) města Lokte

svatosky

Po týdenní odstávce, kdy jsem nechal loketskou kulturu žít vlastním životem, opět přicházím se svým bohatým kulturním přehledem. Letní prázdniny a dovolené se pomalu, ale jistě rozbíhají a jak lépe strávit červencová horké dny než lehce ovíněn za zvuků harmoniky v křivolakých zákoutích našich středověkých uliček…

Poslední den školního roku, tedy úterý 30. června, můžete s dětmi oslavit v tzv. Svatošském dětském ráji v bývalém táboře kousek od Svatošských skal, kde od 19 hodin hraje k tanci i poslechu, jídlu i pití karlovarská country skupina Bylo nás 7, která je nástupnicí dnes již neexistující známé bluegrassové skupiny BG4 a dopřeje vám staré hity od táborových ohňů, tak jak je my romantici máme nejradši. Vstup zdarma.

Zato čtvrtek 2. července se ponese v hrůzyplnějším duchu, poněvadž hrad Loket navštíví letos poprvé Pouliční divadlo Viktora Braunreitera se svým novým představením s názvem Noční vampýrské dobrodružství, které započne po 21. hodině. Během této neobyčejné prohlídky hradu narazíte na tajemné bytosti zpoza kamenných zdí, nemrtvé pobíhající po střechách a Gottsteina drbajícího si svou pěstěnou bradku. K tomu se vážou dvě varování. Zaprvé představení může obsahovat větší než malé množství humoru. Zadruhé nevhodné pro děti mladší 10 let. Jako speciální host, pokud mé zdroje nelžou, se představí samotný Karlovarský symfonický orchestr. Vstupné pro dospělé 120 Kč, pro děti, studenty a seniory za 95 Kč. Vstupenky nutno rezervovat předem na telefonu 352 684 648 (pokladna hradu).

První červencový víkend započne na Malá scéně na náměstí, kde v sobotu 4. července zahraje klasické rockové hity od 60. do 80. let hornoslavkovská revivalová kapela Beat club 68. Tudíž pokud jste fanouškem takových skupin jako byly Deep Purple, AC/DC či ZZ Top, tak neváhejte a od 15. hodiny navštivte loketské náměstí.

Těsně poté, od 17. hodiny, bude pro nejmladší publikum připravena na hradě pohádková klauniáda s názvem Zámecká pohádka aneb starý příběh o lakotném knížepánu, kterého napravila lesní strašidla. Koho nepřesvědčil tento dlouhý název, toho jistě přesvědčí, že tuto pohádku bude hrát výborné ostrovské divadlo Hnedle vedle. Vstupné na toto poučné představení bude stát lidových 25 Kč.

Tento vydatný sobotní den bude vyvrcholen Koncertní poctou Petru Hapkovi, kterou uspořádal textař a jeho dlouholetý souputník Michal Horáček v loketském amfiteátru. Večer, který začne od 19 hodin, nabídne krom samotného Horáčka další známé interprety Hapkových písní. Mezi nimi lze jmenovat zkušeného valašského zpěváka Františka Segrada, bývalou zpěvačku Laur a jejích tygrů Lenku Novou, muzikálového herce Ondřeje Rumla či Horáčkovu dceru a výbornou zpěvačku a tanečnici Ruth Horáčkovou. Vstupné na tento nostalgický večer obnáší 350 Kč.

A v neděli 5. července přivítáme na Malé scéně také kvalitní swingové žesťové trio Zlatá pětka, jež nám dá vychutnat ty nejlepší plody ze svých dechových trub. Začátek již od 14. hodiny a vstupné tradičně žádné.

Hned pouhý den nato bude hudba dechová vystřídána hudbou duchovní. Přesně 600 let od upálení Mistra Jana Husa, tedy v pondělí 6. července, si můžeme připomenout toto neblahé výročí od 19. hodiny v kostela svatého Václava koncertem s podtitulem Hudební mistři baroka a klasicismu se závěrečnou improvizací na husitský chorál. Unikátní loketské varhany rozezvučí varhanní virtuos a zároveň doktor organické chemie Martin Maxmilián Kaiser a svým zpěvem je bude doprovázet jedna z nejlepších českých mezzosopranistek Edita Adlerová. Vstupné 120 Kč.

A opět, den poté, úterý alias 7. červenec bude věnován v městské knihovně vernisáži výstavy sokolovského fotografa a milovníka našeho města Pavla Prokopa, jež nese krátký, ale výstižný název Loket. Jak název napovídá, vystavovány budou náladové fotografie z města a okolí pokoušející se o zachycení místního nenapodobitelného genia loci. Vernisáž doprovodí svou hudbou trumpetista Jindřich Havel a akordeonista Milan Pánek. Výstava potrvá celé prázdniny až do 6. září.

Pátek 10. července bude patřit neobvyklému spojení mluveného slova a didgeridoo. Hráč na tento exotický dechový nástroj Ondřej Smeykal, který se v Lokti již několikrát představil, tentokrát pozval do hradního sálu etnografku, spisovatelku a cestovatelku Pavlínu Brzákovou, která jeho vystoupení, které začíná od 20. hodiny, doprovodí autorským čtením ze své knihy o sibiřských šamanech Dědeček Oge. Vstupné jen 60 Kč.

Karlovarská pop-funková kapela Ben Dover zahájí druhý červencový víkend a to v sobotu 11. července koncertem na Malé scéně na náměstí. Tato nadějná a ambiciózní sestava má i přes pouhé dva roky existence již stabilní základnu fanoušků a jejich styl je překvapivě osobitý a zároveň přístupný. Budou se na vás se svým programem těšit od 16. hodiny odpolední.

Zato sobotní večer bude z lehce tvrdšího ranku. Přírodní divadlo bude od 18 hodin hostit populární slovenskou punkovou kapelu Horkýže slíže, která rozhodně nebude šetřit na svých decibelech. Vrchol večera však teprve přijde a to díky legendární branické punkové kapele Tři sestry, která opět po několika letech zavítá zpět do Lokte a oslaví zde podobně jako na dalších zastávkách své Radegast tour 2015 své neuvěřitelné 30. výročí. Jako již od kolébky jejich věrný fanoušek můžu tento večer osobně vřele doporučit. Vstupné 325 Kč v předprodeji a 380 Kč na místě.

Ani neděle 12. července však nebude v našem maloměstě umění prosta a Malá scéna bude od 15 hodin patřit poetickému folkovému dopoledni. Nejprve nás zromantizuje karlovarská folková skupina Pološero se svým ztemnělými písněmi zpoza našeho zadumaného kraje. A po nich až z Prahy doputuje folkově alternativní kapela Šantré, která naši zadumanost ještě o něco prohloubí.

A tento umělecký maraton bude jako již tradičně a symbolicky zakončen v Galerii Café, kde se v podvečerních hodinách odehraje vernisáž svatavské keramičky a výtvarnice Ivy Drašarové, která tentokrát světu ukáže své podivuhodné obrazy, jež v poslední době stvořila. Výstava potrvá do 5. září.

Komu se tedy omrzí ruch a shon karlovarského filmového festivalu, může si v první polovině července dopřát osvěžující uměleckou lázeň v našem historickém městečku, jež má s filmem taktéž bohaté zkušenosti. Jen to kino nám stále chybí…

S přáním dalekých letních toulek

Vítězslav Adamec

One Response to Kulturní přehled (29. 6. – 12. 7.) města Lokte

  1. r.kvak napsal:

    Zdravím změna na sobotu Beat club 68 od 15:00 !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree