Loketské lesy odvedly do městské pokladny 15 miliónů, nově nakoupí techniku i uniformy

ředitel_lesu

Den před Vánocemi proběhlo na radnici v Lokti 57. jednání valné hromady společnosti Loketské městské lesy (LML). Její ředitel František Kolář (na fotografii) seznámil všechny přítomné s průběžným (říjen/2014) hospodářským výsledkem LML, stavem lesních cest či s plánovanými investicemi v roce 2015.

15 miliónů a investice do cest
Stejně jako v minulém roce, i letos odvedla firma LML do městské kasy 15 miliónů korun a mohla si tak znovu dovolit zvýšit investice také do svého majetku. „Například do lesních cest jsme v tomto roce dali více jak 2,5 miliónu korun. A budeme do nich investovat i v příštím roce a ještě mnohem více. Cesty to potřebují,“ řekl ředitel LML František Kolář s tím, že za bývalého vedení LML docházelo v posledních letech spíše k lepení havarijních situací. S Kolářem souhlasil i předseda dozorčí rady LML Patrik Stangar, který opět vyvrátil tvrzení některých kritiků, že by se loketské lesy plundrovaly.
„Za bývalého vedení jsme dávali do cest ročně zhruba půl milionu korun. Teď je to několikanásobně více. Současný trend je peníze vracet zpátky do lesa a není to tedy tak, že by se lesy plundrovaly, právě naopak,“ uvedl Stangar.
Jak zmínil dále Kolář, Lesy v tomto roce navýšily taktéž prodej dřeva do Německa. „Až dvě třetiny dřevní hmoty končí v Německu. Co se týče štípaného palivového dřeva, zaměříme se mimo jiné taky na německý trh a budeme inzerovat v tamějších médiích,“ upřesnil Kolář a naznačil další chystané záměry na rok 2015.

Novinky v roce 2015
Nové uniformy, oprava lovecké chaty v Údolí či modernizace vozového parku. To jsou jen některé novinky z plánu nákladů a investic na rok 2015. Na Farmě Hory zase dojde k vybudování nářaďovny pro uskladnění lavic, stolů, sekaček a další techniky.
Společnost LML obohatí svůj vozový park kupříkladu novým vozem Land Rover Defender s navijákem pro vyproštění či nakládání zvěře. „Technika je nutná. Řekli jsme, že vozový park zmodernizujeme a chceme touto cestou pokračovat. A tohle není auto na koukání, ale na terén,“ okomentoval koupi Defendera předseda valné hromady Zdeněk Bednář.
Ředitel LML pak nastínil také velkou investici do nové vyvážečky. „Jde o techniku, kterou musím výhledově vyřešit. Její koupě je podmíněna dotačním titulem, v nejbližší době se zúčastníme dvou dotačních titulů,“ prozradil Kolář s tím, že Lesy aktuálně disponují vyvážečkou starou 8 let.
Valná hromada dále schválila zahrnutí inflační doložky do smlouvy o výkonu funkce jednatele Františka Koláře a jeho roční odměnu ve výši 2 měsíčních platů.

Etát
Na pořad jednání se dostal i nepříjemný problém, který v těchto dnech řeší Město Loket a Loketské městské lesy. Jde o rozpor mezi skutečně vytěženým množstvím dřeva a povoleným objemem v desetiletém období 2001–2011. „V té době došlo k výraznému přetěžování povoleného objemu za zády vlastníka, čímž je město. V novém desetiletém plánu těžby na léta 2012–2022 je těžba dřeva mnohem šetrnější, a přesto s výrazně lepším hospodářským výsledkem,“ uvedl Zdeněk Bednář.
Situace je z právního hlediska podle ředitele LML Františka Koláře na mrtvém bodě. „Došlo k porušení lesního zákona, kdy vlastník byl celou dobu klamán. Byl podán podnět na státní správu a zároveň podáno trestní oznámení na neznámého pachatele. Jen velmi těžko se však vyčísluje jakákoli hmatatelná škoda,“ doplnil Kolář.
„Přijaté oznámení v současné době prověřují kriminalisté z Územního odboru Sokolov,“ uvedl Pavel Valenta z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.

etát = objem dříví, které lze na daném lesním hospodářském celku za dané období vytěžit s ohledem na dosažení stavu vyrovnanosti a těžební nepřetržitosti a s přihlédnutím ke stávajícímu, především věkovému, složení lesů.

KRISTIÁN ŠUJAN

One Response to Loketské lesy odvedly do městské pokladny 15 miliónů, nově nakoupí techniku i uniformy

  1. Radoš napsal:

    Odstavec etát
    V článku chybí bližší informace, především čísla. Kolik byl etát v LHP pro období 2001-2011, o kolik byl překročen a taky na kterém polesí. Orkán Kyrill v roce 2007 způsobil nemalé škody i Loketským městským lesům, tedy výrazně se zvýšila náhodilá těžba. Nemůže být právě to důvod rozdílu maximální povolené výše těžby z roku 2001 a skutečným stavem? Ale jak říkám, článek nezmiňuje žádná konkrétní čísla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree