Ve správní radě hradu Loket usedne nově student Kristián Šujan

spravni-rada-sujan

Hospodaření hradu Loket, schvalování rozpočtu, investiční záměry či koncepce a využití prostor hradu. Na tyto a další aspekty dbá správní rada Hradu Loket, o. p. s. Jejím novým členem se dnes stal 23letý Kristián Šujan z Lokte, student Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (na fotografii uprostřed). Na čtvrtečním zasedání o tom rozhodlo městské zastupitelstvo. Šujan ve funkci nahradí zastupitele Jaroslava Hlavsu (na fotografii vpravo), kterému uplynutím funkčního období členství zaniklo. Členovi rady města Radku Hejnovi bylo členství naopak o další tři roky prodlouženo. 
„Rád bych se seznámil s hospodařením a investičními záměry hradu Loket a s jeho organizační strukturou. Obyvatelé města se na tyto věci permanentně ptají, a tak bych jim rád dal erudovanou odpověď. Stejně tak mě zajímá koordinace kulturních akcí hradu a města. Myslím si, že v tomto ohledu funguje hrad jako jakási samostatná jednotka, která s městem na společné kultuře moc nespolupracuje,“ sdělil Šujan, který tím naráží například na dvojité vánoční trhy v Lokti.

Radnice totiž pořádá vlastní trhy o víkendu 6. – 7. prosince 2014, kdy vstupné je zdarma. Ve stejný termín, od 10:00 do 18:00 hodin, jsou ovšem otevřené také brány hradu Loket, který nabízí tradiční středověké vánoční trhy. Zde však už zájemci zaplatí za vstupenku 100 korun.
Nejbližší akce, na které se mohou všichni Loketští a milovníci tohoto historického města sejít, je slavnostní rozsvícení vánoční stromku před radnicí. „To proběhne už v neděli 30. listopadu od 19:00 hodin, a to za účasti jak starosty Zdeňka Bednáře, tak i faráře Jiřího Majkova. Program startuje ovšem již od 18:00 hodin, kdy vystoupí například děti z mateřské školky, žáci LŠU či pěvecký sbor Cubitus.“ uvedl místostarosta Petr Zahradníček, který má nově ve městě na starosti oblast kultury.

Milan Hloušek, Poznej Sokolovsko

18 Responses to Ve správní radě hradu Loket usedne nově student Kristián Šujan

 1. r.kvak napsal:

  Zdravím ještě k tématu trhů kdyby se více diskutovalo tak by vlastně to o co šlo mně lépe vyplulo na povrch.Proto to dám ještě jednou pro jistotu.Ono vůbec nevadí když jsou na náměstí trhovci to se špatně pochopilo ono jde o program když budou trhy v jeden den a dole bude zadarmo program a na hradě placený tak pro hrad je to průser protože lidé šetří.Když budou po lokti trhovci ničemu to nevadí naopak.

 2. Kristián Šujan napsal:

  Zdravím všechny diskutující,
  Pane Šmíde, jaká jsou podle Vás kritéria pro to, aby člověk byl kompetentní pro práci ve správní radě hradu, případně v jakékoli jiné, jak Vy říkáte, organizaci? Věk? Povolání? Vzdělání? Kdo podle Vás konkrétně byl/je kompetentní pro práci ve správní radě? Mám tu zrovna před sebou notářský zápis o Rozhodnutí zakladatele obecně prospěšné společnosti Hrad Loket, kde se v pátém článku „Správní rada“ žádná kritéria neuvádějí.
  Petře, co si mám představit pod tvým výrokem „ovlivňovat kulturu na hradě“? To přeci vůbec není mým cílem, jde mi o kooperaci činnosti města a hradu, a o transparentnost, kterou jsme Domorodci i LOPATA měli v programu. A k Tvé poznámce, „když sem pro tvou kandidaturu zdvihl ruku…“ – než jsi to udělal, mohl ses mě na věci, které tu až teď řešíš, přeci zeptat. Tomuto postupu nerozumím.
  A s panem Zapfem souhlasím, že je v Lokti mnoho organizátorů kultury, kteří, jestliže se společně domluví, vytvoří lákavý a hlavně přehledný kalendář tak, aby se akce nekryly a případně byly spojené (vinobraní, vánoční trhy…). Zefektivnit oblast kultury teď bude mít v gesci nově i pan místostarosta Zahradníček, jenž ve své koncepci chce, aby se právě například vánoční trhy, hradní slavnosti či vinobraní rozšířily i do města (na náměstí). Určitě si však nemyslím, že by se třeba pohádky měly provozovat i na náměstí, hrad je k tomuto účelu zcela ideální.
  Spíše bych se zaměřil na větší akce, které táhnou lidi z celého regionu – tak proč toho nevyužít i ku prospěchu města? Výhodné pro město by například bylo zakoupit či pronajmout ´celoroční pódium´ a techniku, aby se některé koncerty mohly konat rovněž přímo na náměstí, což je v jiných městech, nejen v regionu, zcela běžné.
  (pozn. Téma vstupu na vánoční trhy raději asi otevírat nebudeme. Na to mám poněkud odlišný názor, protože si nemyslím, že 100 korun je adekvátní částka. Spíše bych to viděl na 50 korun, případně na symbolické vstupné – alespoň pro Loketské. Nicméně mě zaujala informace pana Kvaka o tom, že vánoční trhy jsou akcí za 500 000 korun – určitě si k tomu seženu potřebné podklady, jelikož to je pro mě nová informace).

  Aktuální složení ´hradních rad´ by mělo být následující:
  Správní rada – předseda: Ing. Bednář, členové: Mgr. Klsák, Ing. Beran, Bc. Šujan, p. Karásek, p. Hejna
  Dozorčí rada – předsedkyně: p. Kejšarová, členové: PhDr. Vlasák, p. Horčička

  Všem diskutujícím přeji pěkný den,
  Kristián Šujan

  • r.kvak napsal:

   To Kristián: Ohledně trhů a 500 000 jsem myslel samozřejmě letní trhy bral jsem to všeobecně. Nevím přesně cenu vánočních ale tipuji 250 000.A právě kvůli těmto vysokým částkám což se rovná kvalitní program prostě není legrace dát vstup pod 100kč.A teď spět k tomu proč vznikla aspoň pro mně tato diskuze.Jak píšeš o využití větších akcí to je právě kámen úrazu protože opravdu nemám nic proti vánočním trhům na náměstí právě naopak jen prosím o vnímání problému který řešíme na hradě.Proto ho napíši znova když bude hrad riskovat trhy za příklad 300 000 tisíc a někdo udělá ten samý den to samé i s podobným programem na náměstí ohrožuje hradní návštěvnost a tedy i velkou finanční strátu.I pro všechny podnikatele by přeci bylo lepší kdyby se ty trhy na náměstí udělali následující týden měli by dva silné víkendy přeci. To bylo jediné o co my šlo že si Loket podřezává tímto vlastně větev pod sebou. Je běžné viz Cheb že jsou akce každý víkend tak proč to náměstí a hrad plácat do sebe a tím si škodit.A v tom termínu chyba na hradní straně prostě není protože pro zopakování je to 17 ročník který je pokaždé první víkend v prosinci.

  • r.kvak napsal:

   A ještě k tomu náměstí nemám problém pomoct i ve svém volnu s organizací nějakého koncertu.Jen mám problém malinko s tím co na to budou říkat lidi co na náměstí bydlí.Jestli se nepletu tak pouť na náměstí není právě kvůli stížnostem na hluk A parkování.A hrad také před lety musel zrušit kanoe Mattoni která byla na parkovišti pod hradem a po celém hradě a kvůli stížnostem na hluk jí hrad musel zrušit i když z ní byl obrovský pronájem.

  • Radek Šmíd napsal:

   Omlouvám se, že jsem svou připomínku o kompetentnosti pana Šujana nekonkretizoval. Nemám nic proti tomu, aby se kdokoliv se účastnil práce v nějaké instituci. Reagoval jsem na část článku, kde se uvádí:““Myslím si, že v tomto ohledu funguje hrad jako jakási samostatná jednotka, která s městem na společné kultuře moc nespolupracuje,“ sdělil Šujan, který tím naráží například na dvojité vánoční trhy v Lokti“. Pořádání takové akce vyžaduje práci s mnohaměsíčním předstihem nezávisle na volebních výsledcích. Není to tedy žádný produkt momentálního nápadu. Vánoční trhy na hradě mají už svou tradici a termín letošních trhů byl již anoncován s minimálně půlročním předstihem. A nemám ani nic proti tomu, aby město pořádalo vánoční trhy… Dovolil bych si tedy pana Šujana parafrázovat – proč město považuje hrad za odlišnou jednotku a proč město s hradem na kulturních akcích nespolupracuje?

 3. Petr Adamec napsal:

  Kristiáne, ze tvého článku mi není úplně jasné jaká je tvá opravdová motivace působit ve správní radě hradu. Já osobně považuji kulturní akce na hradě za jedny nejlépe fungující v kraji a tento pocit má mnoho lidí, které znám napříč krajem. Byl bych tedy velmi nerad, když sem pro tvou kandidaturu zdvihl ruku, aby tvým cílem bylo ovlivňovat kulturu na hradě. Takový pocit mam totiž ze tvého článku. Co se týká hospodaření, tak bylo naší stranou navrženo, aby byly zveřejněny na stránkách města platné smlouvy a přehledy faktur a plán prací, jak města tak jeho organizací. Budu rád když tuto snahu v rámci kontroly hospodaření hradu, budeš také prosazovat. Držím Ti palce, ať je tvé snažení jen ku prospěchu věci a doufám, že nebude jen honem za senzací. Petr Adamec Loketští patrioti.

  PS: z hlediska organizování kultury je Roman jednou z nejpovolanějších osob a proto doufám, že v komisi pro kulturu bude

 4. Josef Novotný napsal:

  Je pravda, že v lokti je mnoho organizátorů kulturních akcí a myslím si kdyby každý organizátor ohlásil svou akci do určité doby, stejně jako žádá o příspěvky, dalo by se z toho udělat kompletní program na celý rok. Potom bude slušný přehled co se děje na hradě, na náměstí, na hřišti, v knihovně, v amfiteátru atd. Člověk, který to bude mít na starosti tím získá i přehled kde jsou volná místa na další individuální akce. Nehledě na to, že to bude slušný materiál na propagaci města.

  • r.kvak napsal:

   Zdar Pepíku hele to co říkáš je jasný jediný řešení ale ono tady už v podstatě bylo několik let jen se to musí dotáhnout na Loketských stránkách je přece kolonka kulturní akce my když nějakou akci organizujeme tak se tam díváme a logicky neděláme v obsazených termínech protiakce a když něco máme hotové nebo skoro tak to tam přes správce vkládáme a zas předpokládám že ostatní tam budou koukat obyčejný selský rozum

 5. Radek Šmíd napsal:

  Je pan Šujan vůbec kompetentní? Ví, jak funguje vůbec nějaká organizace?

 6. Pavel Vdovec napsal:

  Dobrý den.
  Kolik lidí má rada hradu a kdo všechno v ní je?
  Děkuji za odpověď.
  Pavel Vdovec

 7. r.kvak napsal:

  Jinak bylo by dobré aby jsi Kristiáne byl v kulturní komisy kde by jsi měl opravdu možnost koordinace akcí a prostě do toho viděl dnes jsem oslovil pana Zapfa jestli by tě tam nepřidal tak doufám že to případně vezmeš.A pokud to už nepůjde rád se vzdám svého místa jen to musím vyjednat

 8. r.kvak napsal:

  Zajímalo by mně jak si vlastně Domorodci představují, že bude hrad dělat kulturu máme dělat koncerty na náměstí? Pohádky také ?O trzích jsme se tady už bavili, akci za 500 000 prostě hrad zadarmo nebo se slevou udělat na své triko nemůže.Akce máme pověšené na www skoro všechny přes půl roku do předu takže předpokládal bych, že ostatní organizátoři to vezmou v potaz. Když vidíme, že například pan Suchan má už akci hotovou tak hledáme většinou jiný termín.

 9. r.kvak napsal:

  Zdravím Domorodce tohle je přesně téma co mne teď zajímá také.Chtěl jsem to otevřít na kulturní komisi, ale když je to jediné Domorodčí téma, tak už tedy zde. Hrad Loket špatně spolupracuje s městem hm… Termín trhů na hradě je daný už od jara a je i vyvěšený na www, nezdá se vám, že víc hrad opravdu udělat nemůže, nezlobte se, ale ten kdo organizuje trhy na náměstí ve stejném datumu je pro mě obyčejný parazit, proč když chcete aby město co nejvíce žilo, neudělá ten člověk trhy o týden déle samostatně? Bylo by toho více a pomohlo by to také více živnostníkům na náměstí!

  • Jan Zapf napsal:

   Dovolím si reagovat…protože jsem byl radou města jmenován předsedou komise a cestovní ruch, první důležitý úkol bude právě vytvoření kalendáře kulturních akcí města na rok 2015. Všichni členové komise se budou chtě nechtě muset domluvit na spolupráci a akce termínovat tak, aby se pokud možno nekryly anebo aby byly spojené a přišlo tak víc lidí. V Lokti je mnoho organizátorů kultury, věřím, že se společně domluvíme a kalendář akcí bude atraktivní. několikrát jsem s Romanem Kvakem mluvil ohledně rozpočtu akcí hradu – tedy ohledně především zmiňovaných vánočních trhů, takže chápu jeho reakci, nicméně nazývat město, kterému hrad patří parazitem, je poněkud nevhodné. Naopak je více než vhodné, že vedení města chce oživit náměstí a protože zkušenosti zatím nejsou příliš dobré, hledá nějaké cesty…snad se to podaří :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree