Chátrající Dvoranu obdivovaly stovky návštěvníků

dvorana-nahled

Ojedinělý exkurs do historie připravili pro veřejnost dobrovolníci z Lokte. Ti v sobotu uspořádali spolu s vedením města Den otevřených dveří starobylé budovy Dvorany. Pamětníci tak vzpomínali na protančené večery, mladší generace zase debatovala nad nutností chátrající objekt co nejdříve opravit.
„Měli jsme tu poslední zvonění v roce 1983, chodil jsem sem také na plesy a koncerty. Loket jako krásné město s hradem by měl mít kulturní stánek. Dvorana je pro tyto účely přeci ideální,“ řekl Rudolf Hejna, který návštěvníky po objektu provázel ve stylové četnické uniformě.
Součástí akce byla rovněž improvizovaná výstava dobových fotografií a jejich promítání na plátno. Lidé na některých snímcích poznávali dokonce i svou rodinu. „Podívejte, to je moje manželka Blanka jako dítě. V tu dobu jsme se ještě neznali,“ ukazuje návštěvník Jozef na fotografii z maškarního plesu, který se ve Dvoraně v minulosti konal.
Organizátoři využili i toho, že Loket slavil šedesáté výročí od založení tamní Střední průmyslové školy. Zpřístupněním Dvorany tak chtěli vyvolat veřejnou diskusi o jejím osudu. A povedlo se. Podle odhadů zchátralé prostory známé památky navštívily během dne až tři stovky lidí. „Objekt větrá, nezatýká do něj a po statické stránce je v dobrém stavu. Není to tedy tak dramatické, jak to vypadá zvenku,“ doplnil zastupitel Patrik Stangar.
„Celá akce mi připadala přínosná, ale ne příliš veselá, když člověk vidí tu zkázu. Při prohlídkách budovy ale cítím naději, že svítá na lepší časy. Hojná účast napovídá, že Lokeťáci jsou s Dvoranou stále spojení, a je nejvyšší čas začít s ní něco dělat,“ sdělil Marek Pospíchal ze Sportovní ulice.
Ještě na rozhraní 80. a 90. let 20. století sloužila Dvorana jako kulturní centrum. Poté se stavební stav budovy začal horšit natolik, že už vyžadoval zásadní investici. „Neutěšenou situaci však nevyřešilo ani postoupení objektu do soukromého vlastnictví, z něhož jej za dále se zhoršujícího stavebního stavu Město Loket získalo v roce 2002 zpět do svého majetku,“ doplnil historik Vladimír Vlasák. Budova stále chátrá a na kompletní obnovu nejsou v městské kase peníze. Podle odhadů by se rekonstrukce mohla vyšplhat až na sto miliónů korun, a to bez finanční dotace samo město neutáhne. Zastupitelé však nedávno schválili návrh prohlásit Dvoranu za nemovitou kulturní památku. Naděje na získání potřebné dotace se tak rapidně zvyšují.

Fotografie z akce najdete na facebooku zde: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.503950579708269.1073741831.450797151690279&type=1

KRISTIÁN ŠUJAN

One Response to Chátrající Dvoranu obdivovaly stovky návštěvníků

  1. Petr Adamec napsal:

    Kristiáne, co jako aktivista ve věci Dvorany říkáš na to, že Hrad dostal více než jeden milión korun na prováděcí dokumentaci (v podstatě nejzásadnější fáze dokumentace, která říká co s objektem bude) a nikde o tom ani čárka. Nejen, že nikde není informace, jaký má město s Dvoranou záměr, ale nikde ani čárka o nějakém výběrovém řízení. Ani kdo byl osloven, jaké byly požadavky, ani kdo to bude dělat atd.
    Petr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree