„Lesní společnost by neměli řídit a hodnotit amatéři,“ píše zastupitel Jaroslav Hlavsa

hlavsa_foto

Bývalý ředitel Loketských městských lesů a zastupitel Jaroslav Hlavsa (ODS) reaguje na výrok starosty Zdeňka Bednáře (TOP09). Bednář na zářijovém zasedání městského zastupitelstva uvedl, že: „Některé věci na lesích, právě z hlediska vedení účetnictví, byly v minulosti čirým amatérismem.“ Hlavsa teď ve svém příspěvku, který nazval „Profesionálové“ a zaslal do redakce Domorodců, označuje starostova slova za „zdrcující definici, která samozřejmě nebyla adresována odborné veřejnosti“.
„Spíše se jedná o vzkaz veřejnosti laické, vzkaz voličům: „Oni byli neschopní amatéři, proto jsme je (s bolestí v srdcích) odvolali“. Já čtu tento vzkaz jinak. Nové vedení patrně dodnes cítí potřebu odůvodňovat své předchozí kroky – odvolání bývalého vedení a sází na osvědčené propagandistické triky. Občan se z kusých zpráv pravdy nedobéře, neboť nemůže mít dostatek informací. Možná nebude od věci přidat pár širších souvislostí. Pak již postačí špetka selského rozumu.
Nejspíše jediným skutečným odborníkem na účetnictví v řídících orgánech společnosti je dnes členka dozorčí rady (DR), pí. Bc. Dvořáková. Ta se, díky své dlouholeté spolupráci se současným předsedou DR p. Stangarem (Hejnou), těší velké důvěře nejen jeho, ale celé valné hromady (VH). Autoritu má takřka absolutní a její výroky – viz nadpis, bývají členy řídících orgánů společnosti (rady, zastupitelstva) nekriticky přejímány a následně papouškovány. Já se necítím být takovým „odborníkem“ abych toto tvrzení vyvracel. Pouze od počátku upozorňuji, že proti tomuto tvrzení stojí názor renomovaných ekonomů Ing. Krejzlíkové – členky Komory auditorů ČR a bývalé členky DR LML s. r. o., daňové poradkyně Ing. Lerchové, a zejména statutárního auditora Ing. Náhlovské, Ph.D. – členky vrcholného orgánu Komory auditorů ČR, která prováděla účetní audit lesů. V uplynulých jedenácti letech zněl její názor „bez výhrad – účetnictví věrně zobrazuje hospodaření společnosti“. K tomuto názoru byl připojen podpis a kulaté razítko. Proto jej lze, myslím objektivně a de iure, považovat za „Výrok“. Názory, postrádající tyto atributy („forenzní audit nevyjímaje“) a najmě názor uvedený v záhlaví (účetní amatérismus), patří evidentně do jiné kategorie – „výkřik“. „Výrok“ je seriózní, trochu nudný a používáme jej obvykle v záležitostech odborných. „Výkřik“ bývá mediálně zajímavější a používají jej rádi politici, obzvláště ti méně seriózní tehdy, když jim chybí argumenty. No, obsahově se s hlasatelem „výkřiku“ vlastně shoduji. I já si myslím, že lesní společnost by neměli řídit a hodnotit amatéři a přidám podpůrný argument pro váhavější čtenáře.
Každá z dosavadních kontrol v dvacetiletém období LML, vykonaných Ministerstvem zemědělství ČR, Inspekcí životního prostředí, zástupci AOPK CHKO Slavkovský les, auditu provedeného týmem ÚHUL Brandýs nad Labem, certifikačním orgánem CSQ – CERT, při české společnosti pro jakost, Finančním úřadem (měli jsme i NKÚ…), Úřadem práce, konstatovala dobrý stav svěřeného majetku a neudělila žádnou sankci. Žádná z výše uvedených kontrol také neodhalila závažnější problém v našem systému hospodářské evidence a účtování o něm,“ napsal Jaroslav Hlavsa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree