Umělecký projekt „Hnízdo“ na fasádě Dvorany loketští radní zakázali

kostel_liběchov_02

Chátrající budova Dvorany v Lokti již roky bezprizorně hyzdí historickou část města. Peníze či dotaci na její rekonstrukci zatím město marně hledá. Na alarmující stav městské stavby se však teď rozhodl svým projektem „Hnízdo“ upozornit student Jakub Geltner z pražské Akademie výtvarných umění.
„V městských lokalitách na několika místech České republiky hodlám vytvářet sochařské akce z náhodně vypadajících shluků satelitních parabol a průmyslových kamer,“ popisuje Geltner. Svým nápadem by prý poukázal na stav fasády, dnešní přetechnizovanou společnost a přilákal by i pozornost kolemjdoucích. O povolení realizace projektu „Hnízdo“ tak požádal loketské radní. Ti ale překvapili svou reakcí.
V radě města totiž převládl názor, že podobné věci na fasádě chátrající Dvorany nechtějí, přestože již na mnoha místech v ČR slaví „Hnízdo“ úspěch. „Starosta byl projektu nakloněn, zcela jistě do něj nebyl bezhlavě zamilován, ale rozhodně měl dobrou vůli dát příležitost někomu a něčemu jinému,“ říká student. S ním souhlasí i starosta Lokte Jaroslav Hlavsa. „Já mám pro tento způsob vyjádření, upozornění, provokace… pochopení! Vnímám potřebu a přínos takového ´výkřiku´. Navíc celá instalace by byla krátkodobá a zcela v režii pana Geltnera, tedy bez nároku na rozpočet města. V radě však převážil, byť těsně, názor opačný,“ informuje starosta. Hlasování dopadlo 3:2 s jasným rozhodnutím: žádost se zamítá.
„Prý můj návrh nepřišel ostatním zasedajícím ani zajímavý, ani vtipný a ani takový či makový. Přitom mé ambice jsou naprosto někde jinde. Velmi mne porážka mrzela, i starosta si povzdechl nad konzervativností a zatuhlostí. Pak dodal, že měl akci možná málo politicky připravenou. Domnívám se tedy, že projekt mohl být úspěšný, pokud by na radnici nedocházelo k nějakým soubojům o to, kdo více rozumí kultuře nebo obecně blahu města,“ myslí si Geltner.
Jedním z odpůrců „Hnízda“ byl i místostarosta Lokte Petr Zahradníček. „Ano, byl jsem proti. Na krátkodobou srandu mi to přijde trochu laciný a zbytečný. Přiznávám, že se mi to vlastně ani nelíbí, ale to samozřejmě nerozhoduje,“ říká Zahradníček. Podle jeho slov o podobných „happeningových akcích“ vůbec nemusí rozhodovat rada města.
„Je to na zodpovědnosti a umu organizátorů. Byl-li projekt zamýšlen ´pouze´ s umístěním na Dvoranu, tak k tomu nepotřebuji přece ´požehnání´ města a nějak bychom to ustáli. Jestli k tomu chce ale někdo ´oficiální potvrzení´, pak myslím, že mám jiné místostarosti,“ uvedl místostarosta.
Jakub Geltner stále věří, že si představitelé města své rozhodnutí ještě rozmyslí. „Projekt samotný by budovu nenarušil, je třeba jen navrtat fasádu pro kotvení 25 kusů konzol. Což není nic, co by ohrozilo statiku, a nic, co by se nedalo vyřešit následným zatmelením po celé deinstalaci projektu. V Horním Slavkově na úřadě nebyl žádný problém, Hnízdo mohu zrealizovat přímo na kulturním domě na náměstí,“ dodává student.

OTÁZKA PRO VLADIMÍRA PROKOPA
profesora sokolovského gymnázia (odborník na dějiny výtvarného umění)

Co si o projektu Hnízdo myslíte?

„Jakmile jsem uviděl fotodokumentaci, hned jsem věděl, o co se jedná. Asi dvě reprodukce byly již v nějakém tisku během prázdnin. Projekt sám o sobě mne zaujal, nápad považuji za výborný, je to v podstatě i memento, jaká nebezpečí jsou spojena s moderní dobou a do jakých souvislostí se může dostat snaha nás chránit. Na straně druhé je ale třeba si uvědomovat nebezpečí zneužitelnosti, což se ostatně děje už dnes. Kdo trošku přemýšlí, již dávno musí vědět, že se reálně nacházíme v orwellovském světě a zmiňovaný umělecký koncept na tohle v komprimované podobě upozorňuje. Takže hodnocení více než pozitivní, tím spíše, že se do kontrastu dostávají symboly špiclování a konzervativní historická architektura (je v tom napětí, varování, překvapení, provokace). To je samozřejmě pozitivní líc – rubem, tedy problémem, bude technická záležitost, a tou je samozřejmě narušení celistvosti fasády. Nikdo (a já doufám, že skutečně NIKDO) by přeci nedovolil vrtat do renesančních sgrafit či do barokního průčelí sv. Jiří. Mám takový pocit, že autor projektu nás zkouší a vesele se bude bavit reakcemi. Takže ho pozdravujte.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree