AKTUÁLNĚ: Majitel útulku vypověděl Sokolovu smlouvu, ten bude psy posílat do Chebu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

UVNITŘ ČLÁNKU NAJDETE TAKÉ EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S MAJITELEM ÚTULKU PAVLÍNČINA FAUNA DAVIDEM HRBÁČKEM

Majitel útulku Pavlínčina fauna David Hrbáček vypověděl smlouvu městu Sokolov. Peníze, které dostával od radnice, jsou pro něj nedostačující. Žádal proto o částku jednou tak vysokou, ale na to město nepřistoupilo.

„Krok pana Hrbáčka rozhodně hodnotím jako nefér jednání. Byl to právě on, který přišel s tím, že nabízí pro město levnější řešení. Pro nás to bylo výhodné, jelikož jsme nemuseli platit paušál. Teď ale přišel s tím, že chce také paušál, a to rovnou za dvakrát vyšší cenu, než jakou jsme platili předešlému majiteli útulku.“ sdělil místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Podle něj chce město zřídit vlastní útulek, mezitím však najdou zvířata nový domov v kotcích v Chebu.

„Zvířecí azyl v Horní Hraničné budeme využívat do té doby,dokud nevybudujeme vlastní. Ten by měl být postaven do konce příštího roku, pokud jej schválí zastupitelstvo. Teď jsme ve fázi, kdy musíme vytipovat místo stavby“ řekl Jakobec.

Jednání mezi Sokolovem a chebským útulkem jsou prý na dobré cestě. „Pokud Sokolov splní všechny podmínky, které stanoví  město Cheb, tak v tom nevidím žádný problém. Navíc jsme se již dohodli na spolupráci, že se společně budeme snažit dohledávat původní majitele zvířat. To je podle mě velice důležité“ myslí si vedoucí Městského útulku Cheb Marie Lokingová.

Podle majitele útulku, který Sokolovu vypověděl smlouvu, není na takový nápor chebský zvířecí azyl připraven. „Osobně si myslím, že dokud chebský útulek nerozšíří kapacitu, tak je to ze strany Sokolova jen pouhé prázdné gesto,“ konstatoval Hrbáček. „Zastupitelstvo argumentuje tím, že raději postaví útulek za miliony, což bude varianta sice dražší, avšak nebudou takzvaně vydíratelnější, a tvrdí, že tato varianta bude stabilnější“, řekl Hrbáček.

Chebský útulek takové tvrzení odmítá. „Na příliv psů jsme připraveni. Kdybychom nebyli, Sokolovu bychom to neumožnili. Naše kapacita je 25. I když máme neustále nadstav, řešíme ho tím, že spolupracujeme s dalšími útulky“, dodala Lokingová. Sokolov už takové zkušenosti má. „Spolupracovali jsme například také s útulkem v Ostrově“, uzavřel Jakobec.

ROZHOVOR: ÚTULEK MOŽNÁ SKONČÍ

Majitel útulku Pavlínčina fauna David Hrbáček před 3 měsíci vypověděl městu Sokolov smlouvu. V rozhovoru se dočtete, co bude dál s útulkem Pavlínčina fauna.

Jak se nyní daří útulku, když nebylo vyhověno žádosti o navýšení příspěvku  na provoz?

Byli jsme donuceni z finančních důvodů vypovědět městu Sokolov smlouvu, jelikož z posledního sčítání jsme zjistili, že 90 psů umístilo pouze město Sokolov. Chápu, úředníci za situaci nemohou, ale psi vzduchem nenakrmíme. Musíme platit např. krmení, odchytové prostředky, PHM, měsíční splátky budovy útulku nebo očkování.

Kde teď sháníte peníze?

Už jsme to vzdali, není čas se věnovat hledání dalších financí. Na to by měla být vyčleněna jedna osoba, a zadarmo to  nikdo dělat nebude. Psy máme i v obýváku chaty.

Jak dlouho jste schopni tuto situaci finančně ustát?

Reálně uvažujeme o tom, že smlouvu vypovíme všem do konce roku.

Co pak bude se zvířaty ve vašem útulku?

Důležité je, že už další nebudeme přijímat. Psi se budou pouze vydávat.

A kočky?

Ty nás moc nezatěžují, protože se pouze kastrují, nezbytně nutnou dobu se nechají v rekonvalescenčním zařízení a vypouštějí se zpět do svého přirozeného prostředí.

S představiteli města jste jednal, jak jste s výsledkem spokojený?

Rozhodně nejsem spokojený s jednáním, zastupitelstvo nejevilo zájem provést ani analýzu, zda-li se mé tvrzení zakládá na pravdě. Jediný, a toho si vážím, kdo reálně zhodnotil situaci, byl zastupitel Ivan Pázral. Pan starosta Berka, dlouholetý gestor ŽP, a bývalý místostarosta Dvořák nejsou žádní diplomaté, když mě neoprávněně veřejně osočili jako vyděrače. Na psa dostáváme v průměru 8 kč na jeden den. Jistě uznáte, že to je málo. Nepokryje to ani nejnutnější provoz. Vše se dotuje z prohlubování mého dluhu. Důležité je, že si pan Dvořák odsouhlasil 20 000 000 kč na nové kanceláře technických služeb, namísto toho, aby byla řádně zabezepečena skládka u elektrárny v Tisové, tak aby se zamezilo zvěři z CHKO přístupu na tuto skládku přes R6, kde bylo sraženo už spoustu zvířat. Ohrožuje to hlavně životy řidičů.

Co říkáte na to, že zvíře už není věcí?

Je jedno, jak politici zvíře nazvou.Člověk by si měl vážit jak věcí, tak bytostí. Je to jenom důkaz toho, že jsme si přestali vážit věcí.

Co teď bude s útulkem?

Původně jsme jej chtěli rozšířit a přijmout dva zaměstanance, což by mi umožnilo věnovat více času např. nabízení psů po různých výstavách, akcích a provádět osvětu na školách. Teď ale budeme nejspíš muset z finančních důvodů činnost ukončit a věnovat se nějaké výdělečné činnosti. Tak abychom mohli splatit všechny dluhy. Rozhodující bude konec roku, kdy se rozhodne o případném ukončení celého útulku. I kdyby bylo na Karlovarsku útulků 20, stejně se  nic nezmění, dokud nebude nastolena povinná evidence všech psů po narození.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree